Blog title

Ruduo ragina ūkininkus atidžiau rinktis ką sėti

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas


    Įnoringa, su karščio protrūkiais ir sausra šiųmetė vasara nesutrukdė ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms gauti gerą derlių. Daug kur jis dabar po stogu, o laukuose jau tarška sėjamosios. Kokias javų veisles šiemet žemdirbiams pasirodė auginti naudingiausia? Kokios davė gausiausius derlius ir pelnė ūkininkų pripažinimą?
 

Pasak „Atkočių agroserviso“ agronomo Romo Žvikevičiaus, derlingiausia žieminių kviečių veislė `JANNE`.
 

Derlius pranoko lūkesčius

 
    „Atskiruose sklypuose po vieną hektarą auginau `ARTIST`, `DAGMAR`, `JANNE` ir `URHO` veislių žieminius kviečius. Kartu su „Agrokoncernu“, iš kurio įsigijau šių veislių sėklų, norėjome praktiškai įsitikinti, ko kuri veislė verta. Visos jos pasirodė gana neblogos – gerai peržiemojo, neišgulė, buvo derlingos. Gaila, kad pavasaris buvo šaltas, vegetacija užsitęsė. O šiųmetė sausa vasara ir kai kurių trąšų trūkumas pakišo koją kokybei – grūduose šiek tiek mažiau baltymų ir stokojama glitimo. Tikėjomės, kad derlingumas bus mažesnis, apie 6,5–7 tonas iš hektaro. Taip apskaičiavome ir trąšų kiekį. Tačiau derlius buvo daug didesnis, varpos pilnos grūdų ir tai, matyt, turėjo įtakos jų kokybei“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Plungės rajone ūkininkaujantis Leonas Bendikas.
    Pasak ūkininko, pavasarį `ARTIST` atrodė nekaip. Tačiau vėliau pasivijo ir aplenkė visas kitas veisles ir rudenį subrandino 10,1 t/ha derlių. Beveik toks pat buvo ir `JANNE` derlingumas. Nedaug atsiliko `DAGMAR` – 9,4 t/ha. Šia kviečių veisle jis buvo užsėjęs didžiausią savo laukų dalį.
    Mažiau atspari išgulimui, nes šiaudas yra ilgesnis, ir šiek tiek mažesniu derlingumu pasirodė `URHO` veislė – prikulta po 7,2 t/ha.
    Šiemet L. Bendikas žieminių kviečių `ARTIST`,` DAGMAR`, `JANNE` ir žieminių kvietrugių `BOROWIK` veislėmis planuoja užsėti maždaug po 30 ha kiekvienos.
 

Šiemet sės tik ‘DAGMAR‘

 
    Kėdainiškis ūkininkas Rimvydas Bivilis šiemet išmėgino `DAGMAR` veislės žieminius kviečius. Turėjo jis pasėjęs ir `ADA` veislės. Abi jos gana ankstyvos.
    „Pirma nukūlėme `ADA`, o paskui `DAGMAR`. Pribyrėjo po 8–9 tonas iš hektaro. Abi veislės neblogos, beveik tokio paties ankstyvumo. Galbūt `DAGMAR`, kurių buvome pasėję apie 100 ha, šiek tiek labiau bijo sausros. Pastebėjau, kad vasarą, kai labai trūko lietaus, buvo pradėję geltonuoti varpų galiukai, tarsi būtų buvę nudeginti kokia nors trąša. Tačiau palijus už poros savaičių visas tas geltonumas dingo, laukas vėl tapo žalias. Šiemet sėsiu tik `DAGMAR` – man ši veislė tikrai patiko, šiaudas trumpas, trumpesnis už `ADA` veislės, neišgulė nė vienas laukas, grūdai buvo gana aukštos kokybės – I ir II, dalis „ekstra“ klasės“, – gyrė šią žeminių kviečių veislę R. Bivilis.
 

Bandymų rekordininkė – `JANNE`

 
    Žemės ūkio bendrovė „Atkočių agroservisas“ šiemet atliko ūkinius bandymus su `ARTIST`, `JANNE` ir `DAGMAR` žieminių kviečių veislėmis. Pasak agronomo Romo Žvikevičiaus, bandymų laukeliuose didžiausią derlių davė `JANNE` – 10,15 t/ha. Agronomo teigimu, tai labai stipri, gerai žiemojanti, atspari ligoms veislė.
    Labai neblogai užderėjo ir `DAGMAR`. „Šių javų išvaizda – apgaulinga. Jie žemi, lyg ir neįspūdingi. Tačiau nė vienas javų lopinėlis lauke neišgulė. Derlingumas siekė 8,7 t/ha. Pradėję juos kulti nustebome – derlius buvo kur kas geresnis negu laukėme. Iš karto nepatikėjome, kelis kartus permatavome tą plotą, kol pagaliau įsitikinome: viskas taip ir yra, puikus derlingumas. Dar vienas pliusas – tai labai ankstyva žieminių javų veislė. Juos nuėmus, labai patogu tuoj pradėti įdirbti žemę žieminių rapsų sėjai. Tikrai šiemet didinsime šių žieminių kviečių pasėlių plotą“, – žadėjo R. Žvikevičius.
    Šiemet ūkis 45 ha lauke išmėgino kvietrugius `BOROWIK` ir nenusivylė. Iš vieno hektaro prikūlė beveik po 8 t grūdų.
    „Tikrai geras derlingumas ir gera veislė, nors šiaudai ir aukšti, teko du kartus panaudoti augimo reguliatorius, nes kitaip tikriausiai būtų išgulę. Auginome ir panašią `TODAN` veislę. `BOROWIK` už ją apie savaitę vėlyvesnė, bet kur kas derlingesnė. Šiemet jos sėsime daugiau negu `TODAN`. Labai svarbu sėjos laikas. Pastebėjau, kad iki rugsėjo 15-osios pasėti kvietrugiai duoda kur kas gausesnį derlių“, – sakė R. Žvikevičius.
    

Nei viena veislė nenuvylė

 
    Pakruojo rajone savo ūkį turintis panevėžietis Švitrigaila Šimoliūnas šiųmečiu derliumi taip pat sakė nenusivylęs, nors grūdo kokybė ir šiek tiek prastesnė.
    „Sunku šiemet net ir palyginti, kuri javų veislė pasirodė geriau. Metai buvo derlingi, kviečiai daug kur užaugo geresni, negu tikėtasi, todėl, matyt, reikėtų atsižvelgti ir į kitus rodiklius, pavyzdžiui, grūdo kokybę“, – teigė Š. Šimoliūnas.
    Didesnį derlių negu kiti jo laukuose sėti žieminiai kviečiai jam atseikėjo `ARTIST`. Tiesa, ūkininkas neslėpė, kad ši veislė buvo pasėta 4 ha lauke, kur prieš tai augo pupos. Jo nuomone, galbūt ir tai dar padidino derlingumą, o jis šiek tiek pablogino kokybę.
    Šalia, apie 20 ha lauke, ūkininko teigimu, buvo pasėta `SKAGEN` žieminių kviečių veislė. Ji savo derlingumu atsiliko nuo `ARTIST` 0,9 t/ha, tačiau šiek tiek pranoko grūdų kokybe. Pasak Š. Šimoliūno, jis irgi, kaip ir kai kurie kiti ūkininkai, pastebėjęs, kad didesnis negu prognozuotas derlingumas šiemet šiek tiek sumažino grūdų kokybę.
   

Reikėtų atsižvelgti į gamtos sąlygas

  

Arnas RADZEVIČIUS
- Agronomas, „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovas.
  
    Kiekvieni metai leidžia efektyviai įvertinti veisles. Pernai pasitikrinome veislių toleranciją šalčiui, o šiais metais – sausrai. Drėgnesniuose regionuose ištyrėme veislių derlingumo potencialą. Rezultatai tikrai geri. Daugumos pažangių ūkių žieminių kviečių derlingumo vidurkis gerokai perkopęs 7 tonas. Toks net ir žemesnės kokybės grūdų derlingumas leidžia dirbti labai pelningai.
    Sėjant optimaliomis sąlygomis žieminių kviečių reikėtų pasėti 3,5–4 milijono daigių sėklų hektare. Kol kas atrodo, kad sėsime į sausą dirvą ir sunkiausia bus ją įdirbti gerai. Jeigu taip iš tikrųjų nutiks, reikėtų šiek tiek padidinti sėjos normą. 0,3–0,6 milijono daigių sėklų hektare dažniausiai pakaks.
    Visi tikimės lietaus, kuris turėtų palengvinti ne tik sėklų dygimą, bet ir paskatinti jau pasėtų augalų vystymąsi. Viliuosi, kad jo sulauksime ir kitais metais vėl džiaugsimės gerais derliais!