Blog title

Pavasaris ragina žemdirbius imtis pirmųjų darbų

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas

UAB „Agrokoncernas“ tęsia savo tradicijas. Kovo mėnesį surengtas seminarų ciklas, kuriame aptartos šių metų žemės ūkio tendencijos, aktualiausios agroverslo naujienos ir praktika. Seminaruose buvo pristatytos inovatyvios ir ūkiuose pasiteisinusios augalų tręšimo technologijos, apžvelgtos ir įvertintos augalų veislės, augalų apsaugos produktai ir palankų žemdirbių įvertinimą pelniusi „Agrokoncerno“ technika.

Pavasaris sparčiai budina žemę. Vienas aktualiausių šiuo metu žemdirbių darbų –žiemkenčių tręšimas.
 
  
„Pirmiausia tręšiama amonio salietra po 150-200 kg/ha, kad javai gautų pakankamai azoto. Ne mažiau svarbi ir siera – kviečiams ir rapsams pavasarį reikėtų išberti amonio sulfatą. Ūkininkai jau įsitikino sieros nauda visiems javams, nes trūkstant jos augalai negali įsisavinti azoto“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė UAB „Agrokoncernas“ Trąšų skyriaus vadovas Arūnas Sapitavičius.
 
Seminaruose diskutuojant su žemdirbiais ne kartą buvo keliamas klausimas ką daryti, jeigu rudenį žiemkenčiai buvo mažai tręšti NPK trąšomis.
„Dabar reikėtų panaudoti trąšas NPK 16-16-16 po 200-300 kg/ha. Ten, kur žiemkenčiai sėkmingai peržiemojo, teisingai juos auginant, galime tikėtis gero derliaus. Fosforas ir kalis būtini augalams ir ten, kur augalai yra patręšti, jie būna derlingesni ir atsparesni gamtos negandoms“, – patarė A. Sapitavičius.
Laukuose, kuriuose bus auginami žirniai ir pupos, prieš sėją jis rekomenduoja patręšti NPK 4-16-34 S3 arba NPK 8-19-29 S3 po 300-400 kg/ha ir amonio sulfatu po 150-200 kg/ha.

Pasak Trąšų skyriaus vadovo, „Agrokoncerno“ ūkių patirtis parodė, kad auginant pašarui pievas ir ganyklas pavasarį rekomenduojama patręšti amonio salietra po 200 kg/ha ir amonio sulfatu 200 kg/ha, jei rudenį buvo išbarstytas NPK 4-16-34 S3. Jeigu rudenį netręšta, reikėtų dabar panaudoti NPK 16-16-16 po 300-400 kg/ha ir amonio sulfatą 150-200 kg/ha.
 
A. Sapitavičiaus teigimu, praėjusią vasarą UAB „Agrokoncernas“ ypatingai didelį dėmesį skyrė populiariausių sukultūrintų augalų – žieminių ir vasarinių kviečių bei žieminių rapsų mitybos ypatumams. „Agrokoncerne“ bandant tręšimo per lapus technologiją su „AgroPlus“ linijos produktais pastebėta, kad kiekvienais metais vidutiniškai gaunamas nuo 8 iki 12 proc. didesnis derlius. Praėjusiais metais gautas net 15,9 proc. derliaus priedas. Technologijų subtilybes puikiai išmano „Agrokoncerno“ vadybininkai-konsultantai, kurių paslaugomis naudojasi kaskart vis daugiau ūkių.
 
Vis dažniau tręšti augalus per lapus augintojai renkasi skystą sierą. Ji turi nemažą privalumą – greičiau paruošiamas darbinis tirpalas, nes šio produkto nereikia tirpinti vandenyje, o norma yra palyginti nedidelė – tik litras hektarui.
 
„Dvejus metus iš eilės bandėme aminorūgščių kompleksą, stebėjome jo įtaką augalų mitybai. Purškimo per lapus technologijoje naudotas „AgroPlus Aktiv“. Šis produktas sėkmingai pakeičia karbamidą, naudojant jį gautas didžiausias derliaus priedas“, – patirtimi dalijosi A. Sapitavičius.
 
Pasak specialisto, nereikėtų pamiršti, kad, atsinaujinus vegetacijai ir esant žemai dirvožemio temperatūrai, augalai nepajėgia įsisavinti fosforo. Siekiant išvengti augalų streso, reikėtų papildomai patręšti fosforu per lapus. Tam seminaruose siūlytas jau išbandytas „AgroPlus“ linijos produktas No. 1, kurio sudėtyje yra 430 g/l fosforo. Tad toks pasirinkimas yra puiki galimybė energingam augalų startui vegetacijos pradžioje be didesnių streso nuostolių. Suformuojama tvirta šaknų sistema, kuri yra sėkmingo tolimesnio derliaus pagrindas.
 
Susitikimuose su augintojais buvo aptartos ir naujos veislės, kurias nuo šių metų pavasario partneriams siūlo įsigyti ir auginti UAB „Agrokoncerno“ Sėklų skyrius.
 
„Labai stambius grūdus auginanti vasarinių pašarinių miežių veislė TESLA pasižymi ne tik geru atsparumu ligoms, bet ir labai gausiu derlingumu. Pristatėme ir derlingumo rekordus gerinančią vasarinių šešiaeilių miežių veislę EDVIN. Vasariniai kviečiai KWS AKVILON jau kuris laikas džiugina vasarinių kviečių augintojus labai kokybiškais rezultatais. Tai vidutinio ankstyvumo, ligoms atspari ir labai derlinga veislė. Po trejus metus trukusio veislės vertinimo šių sėklų siūlome įsigyti ir kitiems augintojams“, – rekomendavo UAB „Agrokoncernas“ Sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius.

Augintojų dėmesys seminare buvo atkreiptas į vis aktualesne tampančia tuščiųjų avižų problemą, susirinkusieji buvo paraginti vieningai kovoti su šiomis invazinėmis piktžolėmis, nes tik tokiu būdu gali būti pasiekti apčiuopiami rezultatai. Pasak A. Radzevičiaus, lengviausiai šios piktžolės plinta su sėklomis, kurių kokybės neįvertinę ūkininkai patys kartu išplatina ir piktžoles.

„Rekomenduočiau sėti tik sertifikuotas sėklas, kuriose nėra šių piktžolių sėklų, ir stengtis įtikinti tai daryti ir ne tokius tvarkingus kaimynus“, – patarė A. Radzevičius.

Daug dėmesio seminaruose buvo skirta žieminių rapsų augintojams. Išsamiai aptarti požymiai, pagal kuriuos pasirenkamos žieminių rapsų veislės.

„Kalbėjome apie jau žinomas MERCEDES H, ANDERSON H, DK SENSEI H veisles, apžvelgėme naujienas – DK EXPRIT H ir RAFFINESS H. Aptarėme sėjos normas, plintančią šaknies gumbo problemą, veislių atsparumą ligoms, žieminių kviečių veisles bei turimą bandymų sistemą, pagal kurią auginimui atrenkamos produktyviausios ir geriausiai žiemojančios žieminių kviečių ir rapsų veislės.

Džiaugiamės Radviliškyje atnaujinta sėklų ruošimo linija, nuo praėjusio rudens čia mūsų sėklos paruošiamos greičiau ir kokybiškiau, – dalijosi įspūdžiais iš seminarų UAB „Agrokoncernas“ Sėklų skyriaus vadovas A. Radzevičius. – Pasirūpinti pasėliais žemdirbiams visuomet yra pasiryžę padėti mūsų vadybininkai-konsultantai regionuose. Visiems linkime užauginti gausų derlių“.

Žymės: Sėklos Trąšos