Blog title

Pictor® Active – naujas rapsų apsaugos nuo ligų standartas?

Pirmą kartą Lietuvos augalininkams 2007 m. buvo pristatytas fungicidas CANTUS® (boskalidas, 500 g/kg). CANTUS® netruko tapti vienu populiariausių rapsų fungicidų mūsų šalyje ne tik dėl jo veikimo būdo (skirtingai nei strobilurinų ir triazolų), bet ir dėl kilusios sklerotinio puvinio epidemijos 2007 m. Tais metais rapsų augintojai prarado apie trečdalį, kai kuriuose ūkiuose – ir visą žieminių rapsų sėklų derlių. 2007 m. per derliaus nuėmimą į dirvas išbyrėjo milžiniškas grybo Sclerotinia sclerotiorum skleročių kiekis – net iki 300 tūkst. vienetų hektare. Sklerotinio puvinio sukėlėjų kiekis dirvose kasmet didėja.Dirvos paviršiuje sudygęs sklerotis kelia grėsmę ateinančiam derliui
 


Kai infekcija ypač stipri, skleročių galima rasti net augalų šaknų viduje
 
Rapsai sklerotiniu puviniu užsikrečia askosporomis per žydėjimą, kai jos patenka ant žiedlapių paviršiaus. Žiedlapiams nukritus ant lapų ir jų pažastų infekcija patenka į augalus. Ryškūs ligos požymiai tampa matomi tik ankštarų vystymosi – brendimo tarpsniais. Tuo tarpu apsaugai nuo sklerotinio puvinio fungicidus tenka naudoti kaip prevencijos priemonę, kai jokių ligos požymių dar nėra. CANTUS® puikiai sprendžia sklerotinio puvinio problemas ir išlieka tarp efektyviausių naudojamų fungicidų mūsų šalyje.Sklerotinis puvinys – žalingiausia žieminių rapsų liga
 


Stiebo viduje susiformavę grybo skleročiai yra pagrindinis infekcijos šaltinis
 
Po ilgų CANTUS® naudojimo metų kyla natūralus klausimas –o kas turėtų tapti nauju rapsų apsaugos nuo ligų standartu.

Jau praėjusių metų birželį Naisiuose UAB „Agrokoncernas“ ir BASF „Agro Lietuva“ komandos pristatė naują augalų apsaugos produktą, skirtą rapsų ir kitų bastutinių augalų apsaugai nuo sklerotinio puvinio ir juodosios dėmėtligės. Pictor® Active – naujos kartos sisteminis fungicidas, kurio sudėtyje yra dvi labai efektyvios veikliosios medžiagos – boskalidas (150 g/l) ir piraklostrobinas (250 g/l). Boskalidas blokuoja patogeninių grybų augimą ir sugeba prasiskverbti iš vienos lapo pusės į kitą. Piraklostrobinas neleidžia patogeninių grybų sporoms sudygti, prasiskverbti į lapų paviršių ir taip slopina tolesnį grybo augimą ir vystymąsi augalų audiniuose.

2013–2017m. kompanija BASF atliko 138 bandymus skirtinguose Europos regionuose. Šių tyrimų duomenimis, fungicidas Pictor® Active efektyviai stabdė sklerotinio puvinio ir juodosios dėmėtligės išplitimą ir intensyvumą ant augalų, buvo gautas esminis rapsų sėklų derliaus priedas, palyginti su kontrole. Panaudotas fungicidas Pictor® Active stabdė rapsų augalų senėjimo procesus, mažino ankštarų atsidarymą ir gerino sėklų subrendimo tolygumą.
 
Pictor® Active – pirmasis fungicidas apsaugai nuo sklerotinio puvinio ir juodosios dėmėtligės, kurį galima panaudoti du kartus per sezoną. Rekomenduojama Pictor® Active norma, purškiant pasėlius vieną kartą – 0,7 l/ha, du kartus – po 0,5 l/ha.
 
Sklerotiniam puviniui plisti labai svarbu, kad oro sąlygos būtų palankios askosporų skraidymui per rapsų žydėjimą. 2018 m. rapsų sezonas buvo išskirtinis dėl mažo kritulių kiekio, karšto ir vėjuoto oro ir labai trumpo rapsų žydėjimo laiko. Tačiau net ir tokiais sausais metais, LAMMC Žemdirbystės institute užsakomųjų tiksliųjų lauko bandymų plotuose buvo rasta 51% sklerotinio puvinio apimtų augalų. Toks akibrokštas tik dar kartą įrodo, jog nuo šios ligos pasėlius būtina saugoti profilaktiškai neatsižvelgiant į oro sąlygas.
 
Tirti fungicidai mažino ligos intensyvumą ant stiebų nuo 1,2 iki 1,8 karto, tačiau skirtingų grupių fungicidų biologinis efektyvumas iš esmės skyrėsi tarpusavyje. Iš viso buvo tirti 8 skirtingi rinkoje esantys populiarūs sklerotinio puvinio sprendimai. Panaudojus Pictor® Active žieminių rapsų pasėliuose buvo gautas didžiausias efektyvumas, vertintant ligos intensyvumą, kuris sumažėjo net 43%. Taip pat laukeliuose, kuriuose buvo panaudotas Pictor® Active, buvo užfiksuotas ir didžiausias sėklų derlingumas, palyginti su kontrole ir kitais fungicidais.
 
Nuo 2007 m. kartu su komanda ir tiekėjais atkakliai ieškojome naujų sprendimų, mažinančių išlaidas, ir siekiame neprarasti aukščiausios kokybės produktų teikiamo efektyvumo. Neseniai mes jį radome. Su didžiausiu pasitikėjimu ir polėkiu pristatome Jums Pictor® Active!
Inovacijų ir tyrimų skyriaus vadovė dr. Eglė Petraitienė
Augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius
UAB „Agrokoncernas“