Blog title

Agrokoncernas pataria - Ar nyksta žiemkenčiai?

Edgaras ŠAKYS
UAB „Agrokoncernas“ direktorius

Kartu su žemdirbiais džiaugėmės peržiemojus žiemkenčiams. Pasėliai nuo Lazdijų iki Joniškio daug žadantys. Puiku, kad, palyginus dar yra anksti, o pavasario sėjos Lietuvos ūkininkams likę nedaug. Darbštiems, savo ūkiuose geriausias patirtis pritaikantiems žemdirbiams metai gali būti derlingi.
Tačiau paskutiniu metu girdisi pasisakymų dėl prastėjančių žieminių pasėlių.
Panagrinėkime, kodėl kyla tokios mintys.

- Drėgmės augalams šaknų zonoje netrūksta, nes „Agrokoncerno“ tirtose dirvose drėgmė siekia nuo 20 iki 30 procentų;
- Dirvos paviršiuje drėgmės mažoka, todėl išbertos trąšos ne visur pasiekia augalų šaknų zoną;
- Dirvos temperatūra yra tik apie 3–5 laipsnius, todėl šaknimis maisto medžiagos sunkiai įsavinamos, nors pačios šaknys ir auga;
- Augalai tolimesniam savo vystymuisi naudoja maisto medžiagas iš senesnių savo lapelių, kurie susiformavo rudenį.
- Nors augalų skaičius yra tas pats, bet nykstant lapeliams pasėlis laikinai atrodo prasčiau.

Taigi, oro temperatūra dienomis dažnai pakyla ir virš +10 laipsnių, tai leidžia augalų lapuose vykti gyvybiniams procesams, o šaknys tuo pat metu dėl šaltos dirvos maisto medžiagų iš jos paima per mažai. Todėl augalai priversti maisto medžiagas naudoti iš senesnių lapelių. To rezultatas – lapeliai ir geltonuoja (azoto trūkumas), ir mėlynuoja (fosforo trūkumas), ir darosi margi (mikroelementų mangano ar cinko trūkumas), o esant vario trūkumui, mezgasi mažos javų varpos.
Visgi abejones nuvykime į šalį. Žieminių pasėlių tankumas iki šios dienos yra geras, reikia atlikti tik kuo mažiau priežiūros klaidų. Laiko augalams augti dar yra daug. O ir žadamas lietus trąšas nuneš į tikslą, ir augalai apsirūpins pagrindinėmis maisto medžiagomis.

Tačiau, siekdami išlaikyti augalus kaip galima geriau besivystančius, kol nepakils dirvos temperatūra, padėkime augalams gauti maisto medžiagas tręšdami per lapus. Augalams labai svarbu tinkamas medžiagų santykis. Šiuo laikotarpiu augalams aktualiausia per lapus gauti fosforo (šaknų augimui, naujų ląstelių susidarymui), sieros (azotui įsisavinti), mangano, cinko, vario (augalų gyvybiniams procesams užtikrinti).

„Agrokoncerno“ komanda, tirdami įvairiausius tręšimo per lapus derinius daugiau nei dešimtmetį, įsitikino, kad geriausi rezultatai pasiekiami, kai purškiamuose tirpaluose maisto medžiagų santykis yra labai artimas cheminei augalų sudėčiai arba augalams yra sąlygos gauti visas reikalingas medžiagas tiek per šaknis, tiek ir per lapus. Taip atsirado AGROPLUS TECHNOLOGIJA augalų tręšimui per lapus.

Svarbu pažymėti tai, kad per paskutinius keletą metų atlikome keletą tūkstančių įvairių tyrimų. Analizavome skirtingų tręšimų tiek per šaknis, tiek per lapus įtaką augalų vystymuisi, cheminei jų sudėčiai. Išvada: nors augalai ir skurdūs, cheminės jų sudėtys labai artimos. Tai reiškia, kad neaprūpindami augalų bent vienu elementu netenkame optimalaus augalo vystymosi, o taip pat ir derliaus. Kodėl? Nes augaluose tinkamai negali susidaryti cheminiai junginiai, o tai ir lemia optimalų augalų vystymąsi.

Į daug klausimų apie augalų auginimą esame jau atsakę, bet ir toliau atlikdami įvairius augalų tyrimus, pritraukdami naujus produktus kasmet geriname AGROPLUS TECHNOLOGIJĄ, ieškome naujų, tinkamesnių sprendimo būdų.

Gerai, kad Lietuvos žemdirbiams yra sudarytos sąlygos be didesnių papildomų išlaidų pasisėti sertifikuotas sėklas. Taip ūkininkai ne tik gauna aukštesnės kategorijos sėklas, bet ir įsigyja naujesnes veisles, kurios dažnu atveju yra net keletą procentų derlingesnės už anksčiau išvestas. Aukštesnės kategorijos sėklos yra dar arčiau to, ką sumanė ir sukūrė selekcininkas, vėliau parametrai – ligų atsparumai, derlingumas mažėja. Kiek ilgai valstybė rems, sunku pasakyti. Todėl raginame rimtai pasvarstyti ir atsinaujinti sėklas savo ūkiuose. Šiuo metu „Agrokoncernas“ dar gali pasiūlyti vasarinių kviečių ankstyvą, akuotuotas varpas auginančią veislę ‘Cornetto’ bei vidutinio ankstyvumo, neilgo šiaudo, didelio atsparumo ligoms veislę ‘KWS Akvilon’. Veislės formuoja geros kokybės grūdus, veislių bandymuose buvo 6 procentais derlingesnės už kontrolės vidurkį, o tai daugiau nei 300 kg hektare.

Pagal esamas grūdų kainas ir auginimo sąnaudas šiemet kaip artimas vasariniams kviečiams skaičiuojamas vasarinių miežių auginimas. Dar turime salyklinių miežių sėklų ‘KWS Irina’ ir ankstyvų derlingų šešiaeilių ‘Kaarle’ (augalai žemesni ir atsparesni ligoms už populiariąją ‘Edvin’). Beje, šiemet vasariniai rapsai, tikėtina, bus taip pat pelningi.

„Agrokoncerno“ kolektyvo vardu noriu visiems palinkėti kuo geresnių sprendimų, gerų orų bei gausaus derliaus. Su artėjančiomis šv. Velykomis.
Nr. 940/7