Blog title

Spaudoje apie mus: ŪKININKO PATARĖJAS

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas

Iš rapsų laukų į namus jau sugrįžo kombainai. Derlius nuimtas. Dabar čia gaudžia kitokia technika – ruošiami laukai naujai žieminių rapsų sėjai, o kai kur jie jau ir sėjami. Kokio rapsų derliaus ūkininkai sulaukė šiemet? Kurios žieminių augalų veislės geriausiai išlaikė įnoringos mūsų gamtos egzaminą? Kokias ir kada reikėtų rinktis, kad neužliptume ant to paties grėblio ir nepatirtume nuostolių? Ką sako šiųmetė mūsų ūkininkų patirtis?

  
Visuomet augina kelias veisles
 
Kauno rajone, Antagynės kaime, ūkininkaujantis Romas Majauskas prisipažino, kad iš sėklų platintojų bandymams buvo gavęs keleto veislių rapsų sėklų. Tačiau geriausiai, jo teigimu, užderėjo `MERCEDES`.
 
„Neblogos buvo ir kitos veislės. Gal `MERCEDES` pasitaikė šiek tiek geresnė žemė, gal geriau prižiūrėjome, bet vis dėlto ši veislė mūsų tikrai nenuvylė – rapsai buvo aukšti, šiek tiek vėlyvesni, o derlius įspūdingas – 6,34 tonos iš hektaro. Iš viso šios veislės buvome pasėję 20 ha. Šiemet vėl tiek pat pasėjome. Mes niekada neauginame tik vienos veislės, kad ir kokia gera ji būtų. Pasirenkame ją atsižvelgdami į dirvožemį, orus ir sėjos aplinkybes. Vienus juk reikia sėti anksčiau, kitus vėliau. O ir žiema ne vienoda būna. Jei vienos veislės rapsai neužderėjo, kompensuoja kita“, – patirtimi dalijosi R. Majauskas.
  
Ūkininko teigimu, rapsai labiau mėgsta sunkesnę žemę. Mūsiškė – vidutinio sunkumo, todėl, matyt, `MERCEDES` labai tiko. Ir azoto trąšų nedaug reikėjo – apie 160 kg vienam hektarui. Turime specialų prietaisą, kuriuo tikriname azoto kiekį, taip sutaupome ir lėšų“, – pasakojo „Ūkininko patarėjuiR. Majauskas.
  

Romas Majauskas ūkininkauja Kauno rajone, Antaginės kaime.
 
 
Atpirko ankstesnių metų praradimus

Tauragės rajone ūkį turinčio Mindaugo Butkaus įsitikinimu, ne vien sėklos, bet ir žemės įdirbimas lemia rapsų derlių. „Žieminius rapsus sėjau trimis skirtingais būdais – tradiciniu, supaprastintu ir giliuoju – įdirbtoje žemėje. Šiemet labai akivaizdžiai pamačiau, kad ten, kur žemė buvo įdirbta giliai, rapsų stiebai buvo storesni, jiems nepritrūko drėgmės, derlius buvo didesnis“, – sakė M. Butkus.
  
Daugiausia ūkininkas augino `MERCEDES`, `ANDERSON` ir `ARTOGA` žieminių rapsų veisles. Tačiau turėjo pasėjęs ir kitokių – `SHREK`, `SHERPA`.
 
„Mano žemės nėra labai derlingos, labiau vidutinės, todėl čia geriausiai užderėjo `ANDERSON`, – neslėpė M. Butkus. – Jų buvau pasėjęs 70 hektarų. Vidutiniškai prikūliau po 5,4 t/ha. Tokioje žemėje tai tikrai geras derlius. Esu patenkintas, jis atpirko ankstesnių dvejų metų praradimus. Šiemet jos vėl sėsiu daugiausia.“

 
Įsitikino lauko dienoje
 
Ūkininko patarėjo“ korespondento pakalbintas Šiaulių rajone, Micaičių kaime, ūkininkaujantis Rimas Gudauskas irgi džiaugėsi šiųmečiu rapsų derliumi. Iš trijų 72 hektaruose pasėtų rapsų veislių geriausia jam pasirodė pusiau žemaūgė `DK SENSEI`, iš hektaro davusi po 5,2 tonas. Šią veislę jis pirmą kartą pamatė pernai Bridų ŽŪB vykusioje lauko dienoje.
  
Sėklas įsigijo iš „Agrokoncerno“ ir liko labai jomis patenkintas. Pats Rimas lauko dienas savo ūkyje rengia jau ne pirmi metai. Paklaustas, kas iš jų turi daugiau naudos – jis ar suvažiavę perimti patirties kiti ūkininkai, R. Gudauskas atsakė labai trumpai: „Visi.“
 
Šiemet ūkininkas vėl planuoja daugiausia `DK SENSEI` veislės pasėti savo vidutinio sunkumo žemėje. „Tik nežinau, kaip pavyks, jau reikėtų sėti, o darbai vėluoja. Žemė sausa, bet laukti nelabai galima, šią savaitę pradėsiu“, – sakė R. Gudauskas.
 

Sės daugiau negu pernai

Rapsų derliumi patenkintas ir Joniškio rajono ūkininkas Dalius Vadapalas: „`MERCEDES` veislės sėklas pirkome iš „Agrokoncerno“. Žemę paruošėme skutikliu – du kartus 18 cm gyliu. Augalai puikiai peržiemojo, vasarą neišgulė, derlius tiesiog įspūdingas – po 5,538 tonos iš hektaro. Klimato sąlygos nesutrukdė tvarkingai ir laiku jį nuimti.“
 
Nepeikia ūkininkas ir `ARTOGA` veislės ir jau ruošiasi naujai sėjai.
  
„Vieną kartą jau įdirbome žemę skutikliu, netrukus tai padarysime dar kartą. Reikia duoti žemelei nors savaitėlę pailsėti. Artimiausiomis dienomis sėsime `MERCEDES`, ir gerokai daugiau negu pernai, nors žemė ir gana sausa. Labai reikėtų lietučio, gal ir sulauksime“, – pasakojo optimizmo nestokojantis ūkininkas.
  
Gerai jo žemėse užderėjo ir vasariniai miežiai `EDVIN`, kurių sėklas taip pat pirko iš „Agrokoncerno“. Byrėjo po 8,6 t/ha.
 
  Gražūs bendradarbiavimo vaisiai
  
UAB „Atkočių agroservisas“, kurio žemės yra Ukmergės rajone, pernai rudenį rapsais užsėjo 315 hektarų ir šiemet sulaukė gražaus derliaus. Bendrovės direktoriaus pavaduotojas Romas Žvikevičius pasidžiaugė užsimezgusiu bendradarbiavimu su „Agrokoncernu“.
„Koncerno specialistai geranoriškai mums pataria, kokias rapsų veisles pasirinkti, kartu bandome naujas veisles bei technologijas. Labai esame patenkinti `MERCEDES` ir `COMPASS` veislėmis. Pastarosios derlingumas pas mus siekė 5,5 tonos iš hektaro. Žemė pas mus nevienoda, todėl turime labai apgalvotai rinktis veisles. Šiuo metu jau sėjame `DK SENSEI`. Anksčiau jos neturėjome, bet patarus „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovui Arnui Radzevičiui nutarėme pabandyti, nes kitų ūkininkų patirtis rodo, kad ji nenukenčia žiemą ir duoda gerą derlių. Labai gerai, kad kai kurias rapsų veisles galima pradėti sėti anksčiau, nes tuomet nesusiverčia visi darbai vienu metu“, – sakė „Ūkininko patarėjuiR. Žvikevičius.
 

Romas Žvikevičius, UAB „Atkočių agroservisas“ direktoriaus pavaduotojas.
 
Pamoka, kaip nereikia daryti

Žemę rapsams bendrovė ruošia tik giliuoju būdu. Šiemet šių kultūrinių augalų bendrovė sės šiek tiek mažiau - 240 ha, nes reikia paisyti sėjomainos. Kai kurios žemės po rapsų auginimo ketverius metus turi pailsėti. Dabar tie plotai bus užsėti kviečiais.
 
Bendrovės laukuose šiemet rėželiais bandymams buvo užsėta nemažai žieminių kviečių veislių, gautų iš „Agrokoncerno“. R. Žvikevičius džiaugėsi gerais derliais. `DAGMAR` derlingumas siekė 8,7 t/ha, `ARTIST` – 10 t/ha, `JANNE` – 10,15 t/ha.
 
„Dabar tas veisles rekomenduoju ir savo draugams, kurie klausia mano patarimo. Dar nepradėjome kulti kvietrugių `BOROWIK`, tačiau jie atrodo įspūdingai, šiaudai aukšti, varpos pilnos, neišgulė nei nuo lietaus, nei nuo vėjų“, – džiaugėsi R. Žvikevičius.
  
Vieno bandymų rėželio, užsėto tos pačios veislės kvietrugiais, bendrovė nepurškė nei herbicidais, nei augimo reguliatoriais. Ten vaizdas jau kitoks – javai išgulė, o miltligė pasiekė net varpas. Tai, anot R. Žvikevičiaus, geriausias pavyzdys, kaip nereikia daryti.
 
  
Sėjos darbai laiku – didesnė nauda

Arnas RADZEVIČIUS
Agronomas, „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovas

Šiųmečiu rapsų derliumi ūkininkai tikrai nesiskundžia. Jie jau išmoko pasirinkti labiausiai jų žemėms tinkančias veisles bei trąšas, žemės dirbimo būdus. Šį kartą laimėjo tie, kurie pasirinko mūsų rekomenduotas veisles bei technologijas ir gilųjį žemės dirbimą. Tokioje dirvoje pasėti rapsai kur kas mažiau nukentėjo nuo sausros ir davė didesnius derlius.

Labai svarbu pasirinkti tinkamą sėjos laiką. Iki rugpjūčio 20 dienos galima sėti ir lėčiau augančias pusiau žemaūges žieminių rapsų veisles, pavyzdžiui, `DK SENSEI`. Ši veislė mūsų iniciatyva paplito Šiaurės Lietuvoje. Jos derlių labai lengvai sudoroja kombainai dėl mažesnės biomasės. Šiais metais augintojai tai labai pajuto. Vėliau sėjame greičiau augančias, sulapojančias veisles, tokias kaip `MERCEDES`, `ANDERSON`, ir iki vegetacijos pabaigos jie tikrai spės pasiekti reikiamą augimo tarpsnį. Kai kurias veisles, pavyzdžiui, `ARTOGA`, galime sėti ir anksčiau, ir vėliau. Geriausiai, kai rapsų sėja užbaigiama iki rugpjūčio 25 dienos, vėliausiai – iki rugsėjo 5-osios. Patarčiau imtis tų sėjos darbų, kuriuos galima atlikti jau dabar. Kiekviena ankstyvesnės sėjos diena visuomet džiugina gausesniu derliumi.