Blog title

Kam reikalingas žieminių rapsų augimo reguliavimas ir fomozės kontrolė?

Egidijus MARŠALKA
UAB „Agrokoncernas“ agronomas

Antrąją šių metų vasaros pusę vyravo labai lietingi orai. Dėl to buvo sudėtinga ne tik nuimti derlių, bet ir pasėti žieminius rapsus. Tokiomis oro sąlygomis pasėti žieminiai rapsai dygo ir vystėsi labai greitai. Tam įtakos turėjo pakankamas drėgmės kiekis ir aukšta temperatūra. Auginant žieminius rapsus labai svarbu paruošti juos žiemojimui. Augimo kūgelis yra ta svarbiausia augalo dalis, iš kurios pavasarį toliau vystosi augalai. Kuo jis stambesnis, tuo geriau, tačiau tada ir lapų būna daug. Augalų lapai, pavasarį esant sniego dangai ir pradėjus kilti temperatūrai, naudoja deguonį, pūna ir augalai, turintys daug stambių lapų, turi riziką iššusti. Todėl perrauginti rapsus prieš žiemą yra negerai. Bandymais ir praktikoje įrodyta, kad geriausiai žiemoja sveiki ir stiprūs 6–8 lapelių rapsai su gerai išvystytomis šak­nimis, kurių šaknies kaklelis – apie 8 mm skersmens ir nėra per aukštai iškilęs virš žemės paviršiaus. Tai ypač aktualu paskutinėmis žiemomis, kai per šalčius sniego būna nedaug ir jis vos dengia žemę. Tada ir milimetrai gali būti esminiai.

Rapsų augimą gerai reguliuoja BASF fungicidas Juventus® 90, kuris veikia ir kaip augimo reguliatorius. Nupurškus augale sumažėja giberelino ir etileno kiekis (pasireiškia „žalinimo“ efektas, kurio metu sustabdomas ląstelių augimas ir senėjimas) (žr.1 ir 2 pav.).

Rudenį Juventus® 90 veikia ne vien kaip augimo reguliatorius, bet ir apsaugo žieminius rapsus nuo fomozės.

Fomozė – liga, pažeidžianti rapsų daigus, lapus ir stiebo apatinę dalį. Ja augalus užkrečia askosporos, plintančios nuo ligotų augalų liekanų oru, net ir dideliais atstumais. Užsikrėtę augalai turi ir piknosporas, kurios lokaliai plinta lietaus purslais. Šia liga serga ir kiti bastutinių šeimos augalai ir piktžolės. Prieš fomozę fungicidai efektyvūs tik užsikrėtimo metu ir pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams ant lapų. Kai grybas patenka į stiebą, fungicidų efektyvumas labai mažėja arba pasidaro iš viso neefektyvus. Juventus® 90 pagrindinis privalumas yra tai, kad jis yra ir augimo reguliatorius, ir stiprus fungicidas. Dažniausiai augimo reguliavimo poreikio ir fomozės plitimo laikas sutampa. Tebukonazolo veikliosios medžiagos turintiems produktams, kurie turėdavo panašų efektyvumą, dabar taikomi griežtesni reikalavimai ir leistinos naudoti normos ženkliai sumažintos. Efektyvumo tai tikrai nepadidins. Nedaug naujų produktų turi šį dvigubą efektyvumą.



1 pav. Nuotraukos kairėje matoma, kaip Juventus® 90 pagerino šaknų sistemos išsivystymą ir neleido ištįsti augimo kūgeliui; dešinėje – kontrolė.
 

2 pav. Lauko plotas, nupurkštas Juventus® 90, išsiskiria tamsiai žalia spalva ir žemesniais augalais. Purkšta 4–6 lapelių tarpsniu.

Panaudojus Juventus® 90 rudenį, pristabdomas rapsų augimas, jų augimo kūgelis būna arčiau dirvos paviršiaus, o tai sumažina iššalimo pavojų. Be to, šaknys pailgėja ir pastorėja, o tai padeda augalui geriau įsisavinti maisto medžiagas ir dirvos drėgmę. Storesnes šaknis sunkiau nutraukti pavasarinių dirvos iškilojimų metu.

Juventus® 90 nupurkštuose laukuose augalai būna intensyvesnės žalios spalvos, o tai reiškia, kad augalai yra gyvybingesni, juose sparčiau vyksta fotosintezė (žr. 2 pav.).

Juventus® 90 panaudojus rudenį, rapsai geriau pasiruošia žiemojimui, sumažėja iššalimo pavojus ir jiems sudaromos optimalios sąlygos intensyviai vegetacijai pavasarį.
 
Optimalus purškimo laikas – kai rapsai turi 4 tikruosius lapelius. Registruota Juventus® 90 norma žieminiams rapsams rudenį – 0,5- 0,7 l/ha. Didesnę normą reikia naudoti anksti pasėtiems, gerai patręštiems ir greitai augantiems rapsams.