Blog title

„Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centras noriai dalijasi patirtimi

„Ūkininko patarėjas“, 2020-08-22, Nr. 94 (4094)

Antrus metus savo veiklą tęsiantis „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centras („AgroITC“) nuėmė dar vieną žieminių rapsų derlių. Birželį, lauko dienų metu, Inovacijų ir tyrimų centro lankytojai noriai domėjosi centre taikomomis agrotechnologijomis, naujais tiriamais preparatais, įdėmiai klausėsi specialistų pateikiamų įžvalgų. Derlius nuimtas ir nevaržomai galime dalintis jau aiškiais žieminių rapsų veislių derlingumo rodikliais.

Agronomai – konsultantai džiaugiasi vienais geriausių žieminių rapsų veislių rezultatais

Žieminių rapsų veislė ‘Mercedes’ ir toliau išlieka tarp stabiliausių veislių. Aliejaus ir sėklų vidutinis derlingumas gana aukštas, užtikrinantis stabilias augintojo pajamas.

DK Extract’ – viena sveikiausių veislių Lietuvoje. Daugybę metų demonstruojanti ypač aukštą vidutinį derlingumą, ‘DK Extract’ tyrimų lauke stipriai nukentėjo nuo gausaus sniego, iškritusio gegužės mėnesį, tačiau, nepaisant sniego svorio padarytos žalos, vidutinis veislės derlingumas džiugina.



Inovacijų ir tyrimų centro bandymuose gegužę pasirodęs sniegas išbandė čia augintas 24 žieminių rapsų veisles.

‘Adelmo KWS’ – ypač aukštu derlingumu išsiskyrusi naujiena, kurią šiais metais rekomenduoja sėti UAB „Agrokoncernas“ komanda. Žieminių rapsų veislės ‘Adelmo KWS’ neprilygstamas derlingumas buvo fiksuotas ne tik Inovacijų ir tyrimų centre, bet ir valstybinėse veislių tyrimų stotyse, ūkiniuose bandymuose Žvirblonių ŽŪB, Pakruojo rajone.

Inovacijų ir tyrimų centre daugiau nei 1,2 tūkst. laukeliuose atliktų bandymų pristatymas ir apibendrinimas bus organizuojamas šių metų spalio mėnesio pradžioje.

Išskirtinė priežiūra vėlyvos sėjos augalams

Lengviausia atsiminti rapsų žiemojimo taisyklę – 8 – 8 – 8:
•    8 mm šaknies kaklelio storis;
•    8 tikrieji lapeliai;
•    8 cm ar ilgesnė šaknis (optimalus ilgis nuo 20 cm).
Svarbiausia – pasėlis turi būti tolygus ir vienodai sudygęs. Tą apsunkina sausos oro sąlygos. Ką galime padaryti?
Pirmiausia, sėdami tokias veisles kaip ‘Mercedes’, ‘Phantom’, ‘Crome’, ‘Mentor’, turime atsiminti – jokiais būdais negalime mažinti sėjos normos, esant sausoms oro sąlygoms ir vėlyvai sėjai. Šios žieminių rapsų veislės derlių generuoja augalų skaičiumi. Augalams dažniausiai pritrūksta masės ir šakotumo. Jie augina ilgas ir stambias ankštaras, o ankštarų kiekis generuojamas augalų skaičiumi. Žieminių rapsų veisles, sėjant vėliau nei rugpjūčio 23 d. ir esant sausai dirvai, reikėtų sėti nuo 55 iki 65 daigių sėklų į kvadratinį metrą arba 0,36–0,43 sėjos vnt./ha.
Tokių veislių kaip ‘Adelmo KWS’, ‘DK Extract’, ‘Raffiness’, ‘INV 1030’,  ‘Anderson’ sėjos normos didinti nereikia. Pakaks, jeigu pasėsime standartiškai – 50 daigių sėklų į kvadratinį metrą.

Svarbu teisingai pasirinkti

Javų pabiras vėlai pasėtuose rapsų pasėliuose turime sunaikinti kuo anksčiau. Negalime praleisti pirmosios bangos ir jas perauginti. Kiekviena papildoma diena pabirų konkurencijoje slopins ir taip silpną rapsų augimą. Skustuose laukuose turime numatyti du purškimus, skirtus pabiroms naikinti. Rekomenduojame PANTERA® 0,6–1,0 l/ha priklausomai nuo pabirų dydžio ir pabirų rūšies.
Sudygę augalai bus silpnesni, todėl labai svarbu teisingai pasirinkti preparatus norint tręšti per lapus aminorūgštimis su fosforu ir mikroelementais. Toks sprendimas paskatins augalų augimą ir vystymąsi. Vėlyvos sėjos pasėliuose gerai būtų atiduoti ne mažiau kaip 40 kg veikliosios medžiagos azoto su biriomis trąšomis.

 

 
Nuotraukoje matomi rapsai nebuvo purkšti augimą reguliuojančiu preparatu. Iki žiemos privalome neleisti augimo kūgeliui ištįsti daugiau nei 2–3 cm, priešingu atveju didėja pasėlio iššalimo rizika. JUVENTUS® – fungicidas, turintis augimą reguliuojančių savybių, ne tik saugo augalus nuo fomozės, bet ir stabdo augalų augimą. Vėlyvos sėjos ir retuose pasėliuose rekomenduojame mažinti JUVENTUS® normą iki 0,5 l/ha, o purškimas turėtų būti atliekamas augalams pasiekus BBCH 13–15 augimo tarpsnį.
Vėlyvos sėjos rapsuose kur kas geriau naudoti kontaktinius herbicidus. Pasėliai jau bus susiformavę, o vėliau sudygę augalai nepajus dirvinių herbicidų keliamo streso. BELKAR™ + METAZAMIX™ reikėtų panaudoti bent 4–5 lapelių tarpsnyje, išskyrus tuos atvejus, kur po sėjos palis ir staigiai sudygs piktžolės. Tokiu atveju herbicidų mišinį naudokime BBCH 13–14 tarpsnyje.



Herbicidų mišinys BELKAR™ + METAZAMIX™ ne tik veikia didžiąją dalį pagrindinių žieminių rapsų pasėlių piktžolių, bet ir pupinių augalų pabiras.