Blog title

Ilgametė patirtis – raktas į sėkmę

Stasys JOKŪBAITIS
„ŪP“ korespondentas

Pasirinkdami tinkamą žemės dirbimą ir laiko patikrintas cukrinių runkelių veisles galime tikėtis stabilaus bei gausaus derliaus. Tik nuosekliai dirbdami gauname teigiamą rezultatą. Tokiu požiūriu vadovaujasi Vilkėnų ŽŪB.

Ilgametis šios bendrovės vadovas Henrikas Zažeckas sutiko pasidalyti savo įspūdžiais apie praėjusio cukrinių runkelių sezono aktualijas bei ateinančių metų įžvalgomis.

Henrikas gali pasigirti turintis net 25 metų cukrinių runkelių auginimo patirtį. Anot augintojo, per tiek laiko jis tikina vis dar atrandantis naujovių, kurias gali pritaikyti cukrinių runkelių auginimo technologijoje. Šiais metais bendrovės laukuose buvo pasėtos dvi kompanijos STRUBE veislės: `BERNY ` ir `SARTON`.

Pradėjus ūkininkauti 40 tonų cukrinių runkelių iš hektaro atrodė kaip labai geras pasiekimas. Tačiau dabar tokiais kiekiais nieko nenustebinsi, nes tiek veislių selekcininkai, tiek gamintojai yra sukūrę inovatyvių veislių ir pažangių technikos sprendimų. Pašnekovo skaičiavimu, jeigu prikasame 60 t/ha, tai cukrinius runkelius verta auginti. Reikia paminėti, jog Vilkėnų ŽŪB jau trečius metus iš eilės saldžiųjų šaknų prikasa daugiau nei 60 t/ha. Šiemet ūkyje užderėjo apie 80 t/ha cukrinių runkelių derlius. Taigi nuotaikos teigiamos, nes šiais metais iš vieno lauko ūkininkas vežė net 100 tonų iš hektaro derlių, tai kone rekordas, kurio gali pavydėti ne vienas cukrinių runkelių augintojas. Džiugu, jog šiemet tokį įspūdingą derlių davė veislė `SARTON`. Ši veislė buvo populiariausia tarp „Nordic Sugar Kėdainiai“ augintojų 2014–2015 metais.

Vilkėnų ŽŪB iš viso dirba apie 450 hektarų žemės, iš kurios apie 70 hektarų skiria cukriniams runkeliams. Praėjusiais metais Vilkėnų ŽŪB cukrinių runkelių sėją pradėjo balandžio 8, o baigė gegužės 1 dieną. Sėja nusitęsė dėl intensyvaus lietingo periodo pavasarį. Pirmenybę augintojas teikia ankstyvosioms cukrinių runkelių veislėms. Cukriniai runkeliai yra geras priešsėlis žieminiams kviečiams. Todėl esant galimybei dalį ploto ūkininkas sėja žieminiais kviečiais. Praėjusiais metais augintojas po cukrinių runkelių pasėtus žieminius kviečius spalio 8 dieną kūlė, derlius siekė 8,2 t/ha. Tačiau lietingas ruduo pakoregavo planus – technika neįvažiavo į laukus. Henrikas juokauja, jog greitai bus vokiškos žiemos, todėl turėtų pagerėti tiek žieminių kviečių, tiek žieminių rapsų derlius bei minimaliai sumažėti šių augalų iššalimo rizika. Ūkininko įsitikinimu, ankstyvesnę veislę reikėtų nukasti bent iki spalio pradžios, o vėlyvesnę galima kasti iki lapkričio pirmos pusės. Taip pat atskiro paminėjimo verta kompanijos STRUBE veislė `BERNY`. Gruodžio 5 dieną augintojas vežė pagal numatytą grafiką cukrinius runkelius į fabriką. Henrikas negali atsidžiaugti šios veislės ypač dideliu cukringumu, kuris siekė net 18,44 proc.

Anot Henriko, sėkmė auginant cukrinius runkelius prasideda būtent nuo tinkamo žemės dirbimo bei tinkamo pasėlio tankumo suformavimo. Augintojas cukriniams runkeliams skirtus laukus aria. Pašnekovas pažymėjo, jog ypač svarbu taisyklingai ir laiku suarti dirvą. Dirvos arimo kokybė turi daug įtakos tolesniam dygimui. Ūkininkas didele klaida laiko vėlų rudeninį arimą, kuomet žemė suverčiama stambiais luitais, paskui tokios klaidos praktiškai ištaisyti neįmanoma, nes dėl nevienodai įdirbtų laukų, dėl netolygaus drėgmės pasiskirstymo dirvožemyje neįmanoma suformuoti optimalaus cukrinių runkelių pasėlio tankumo. Optimaliam cukrinių runkelių derliui užauginti reikia 90–120 kg fosforo, su mineralinėmis trąšomis įnešti nuo 160 iki 240 kg kalio, 30–40 kg sieros. Ateinančiam sezonui Vilkėnų ŽŪB cukrinių runkelių tręšimui rinksis iš kelių variantų. Tai kompleksinė NPK 9-14-27-7S trąša, kurios norma 800 kg/ha. Taip pat jau klasikiniu tapusį tręšimą kompleksinėmis NPK 8-19-29-3S arba NPK 4-16-34-3S trąšomis, išbarstant prieš sėją 500-800 kg/ha. Tuomet užtikrinamas optimalus maisto medžiagų balansas.

Kalbant apie cukrinių runkelių augalų apsaugos sistemą, ypač didelis dėmesys skiriamas herbicidams. Svarbiausia nepavėluoti ir geriau purkšti viena ar dviem dienomis anksčiau negu vėliau. Sudėtinga purkšti herbicidais, kuomet cukriniai runkeliai sudygę nevienodai. Tuomet mažai išsivystęs augalas nuo herbicido iš karto stresuoja ir jau tada skaičiuojame derliaus nuostolius, kadangi sustabdome augalų vegetaciją bent savaite ar net dviem. Įprastu sezonu ūkininkas naudoja standartinę trijų herbicidų purškimo sistemą. Tačiau šiemet nuo piktžolių buvo purškiama 4 kartus. Intensyvi augalų apsaugos sistemos priežiūra auginant cukrinius runkelius yra auksinė taisyklė, pabrėžia augintojas. Padaryta viena klaida grandinėje vėliau turi neigiamos įtakos rezultatams.

Ūkininkas taip pat džiaugiasi ir medžiaga Top Tex, kuria dengia cukrinių runkelių kaupus. Anot Henriko, jis nieko nelaukia ir vos tik sukrovęs cukrinius runkelius į kaupą, iš karto juos dengia medžiaga Top Tex. Taip uždengtas kaupas viduje išlaiko tinkamą mikroklimatą ir sumažina derliaus nuostolius. Nuo tokiame kaupe esančių runkelių lengvai nubyra žemės, todėl žymiai sumažėja nuostoliai dėl purvingumo. Kaupus galima dengti esant 10 laipsnių vidutinei paros temperatūrai. Cukringumas ir švarumas išlieka stabilūs, sumažėja dėl netinkamai laikomų runkelių patiriami nuostoliai.

„Todėl neabejotinai savo laukuose kitais metais sėsiu saldžiąją `BERNY` ir galingąją `SARTON` veisles“, – sako Vilkėnų ŽŪB vadovas Henrikas Zažeckas.


Vilkėnų ŽŪB vadovas Henrikas Zažeckas džiaugiasi gausiai užderėjusių cukrinių runkelių derliumi.