Blog title

RUDENINIAI SPRENDIMAI FORMUOJA BŪSIMĄ DERLIŲ

„Ūkininko patarėjas“, 2020-09-05, Nr. 100 (4100)

2020 metai šalies ūkininkams kaip niekad dosnūs. Šilta žiema ir vasaros metu iškritęs pakankamas kritulių kiekis dažnam žemdirbiui leido užauginti rekordinį derlių. Prie puikių šių metų rezultatų prisidėjo ir palanki pasėlių struktūra, kurios didžiąją dalį sudarė augintos žieminės kultūros.
Derliaus nuėmimas šiemet buvo vėlyvesnis lyginant su praėjusiais metais. Dėl šios aplinkybės, rapsų augintojai susidūrė su nauju iššūkiu – kaip suspėti paruošti dirvą rapsų sėjai? Kaip jau žinome, žieminių rapsų derlingumas ir žiemkentiškumas priklauso nuo augalo pasiruošimo žiemojimui. Prieš žieminio rapso sėją, rekomenduojame auginti ankstyvas žieminių kviečių veisles. Taip pat vietoje žieminių miežių siūlome auginti anktyvas žieminių kviečių veisles.  Žieminiai kviečiai 'ASPEKT' – viena derlingiausių ankstyvos brandos veislių, pasižyminti aukštais ir stabiliais kokybiniais rodikliais, yra puikus pasirinkimas žieminių rapsų priešsėliui.

Formuojant pasėlių struktūrą, pravartu neužmiršti galimų rizikų ir atitinkamai jas įvertinti. Kaip jau žinome, pasėlių žiemojimas – viena iš grėsmių, su kuria susiduria žieminių kviečių augintojai. Veislės žiemkentiškumas išlieka vienu pagrindinių veiksnių, lemiančių žieminės kultūros pasirinkimą. Tik patikrintos ir stabilios veislės gali sumažinti klimatines rizikas. Pasėlių žiemojimo klausimas yra ypač aktualus šalies šiaurinėje dalyje, kur įšalimo rizika yra didesnė, o taip pat ir šalies vakarinėje dalyje, pajūrio zonoje, kur pasėliai rečiau pasidengia storu sniego sluoksniu. Rekomenduojame žieminių kviečių veislę 'JANNE', kuri yra viena žiemkentiškiausių veislių Lietuvoje. Veislė 'JANNE' pasižymi geru atsparumu išgulimui, jai būdingas aukštas ir stabilus derlingumas („AgroITC“ duomenimis, 2020 metais žieminių kviečių veislės 'JANNE' derlingumas siekė 9,36 t/ha, Kauno veislių tyrimų stotyje buvo gautas 11,27 tonos derlingumas ), labai geras krūmijimasis rudenį ir pavasarį. Augalai yra vidutinio vėlyvumo ir vidutinio aukščio.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, vis didesnis dėmesys skiriamas maisto produktų kokybei. Viena iš mūsų šalies Vyriausybės agrarinės politikos prioritetinių krypčių - geros kokybės maisto produktų gamyba ir šios produkcijos rinkos sukūrimas. Žieminių kviečių veislė 'EUFORIA' demonstruoja puikius tiek kiekybinius, tiek kokybinius rezultatus. Šiais metais Kauno veislių tyrimų stotyje buvo gautas 11,27 tonos derlingumas. Gamybinuose plotuose šios veislės derlingumas neretai viršijo ir 9,5 tonos iš hektaro. 'EUFORIA' pasižymi labai aukštu baltymų kiekiu ir yra priskiriama A/E kokybės veislei. Be viso to, veislei būdingas labai geras ir patikrintas žiemkentiškumas.

Žieminiai kviečiai 'ADVOKAT' – veislė, pasižyminti puikiu kokybės ir derlingumo santykiu. Žieminiams kviečiams 'ADVOKAT' būdingas aukštas ir stabilus derlingumas, veislė brandina pirmos klasės derlių: grūdai stambūs, labai gerų kokybinių parametrų. Šiai veislei taip pat būdingas aukštas žiemkentiškumas. Gamybiniuose plotuose ši veislė davė stabilų 9,3 t/ha derlių.

2020 m. atliktų bandymų duomenys iš Kauno veislių tyrimų stoties.

Augintojams, ieškantiems didelio derliaus potencialo veislės, rekomenduojame auginti žieminių kviečių veislę 'ARTIST'. Ši veislė formuoja labai didelį derlių (šiemet veislės 'ARTIST' derlingumas siekė net 10,4 tonos iš hektaro), brandina antros kokybinės klasės grūdų derlių. Veilsė yra vidutinio ankstyvumo todėl pietiniuose šalies regionuose ją galime auginti kaip priešsėlį žieminiam rapsui. Žieminių kviečių 'ARTIST' auginimui taikoma intensyvi technologija, veislė auginama tik derlingose dirvose. Veislė taip pat puikiai toleruoja sausringas sąlygas.

Lengvose, mažiau organinių medžiagų turinčiose dirvose, rekomenduojame auginti žieminių kviečių veislę 'WILEJKA'. Ši veislė yra akuotuota, puikiai tinka auginti miškingose vietovėse, kur didelę žalą pasėliams daro laukiniai gyvūnai. 'WILEJKA' puikiai krūmyjasi, yra aukštų kokybinių parametrų, be viso to pasižymi ir puikiu žiemkentiškumu. Provokaciniuose žiemkentiškumo bandymuose, kurie yra atliekami Dotnuvoje šios veislės derlingumas buvo 10,15 tonos iš hektaro.

Šalies augintojų laukia gera žinia – susietoji parama už sertifikuotą sėklą bus pratęsta. Tai puiki priemonė augintojams atsinaujinti ir turėti stipresnės genetikos sėklą. Lietuvoje sertifikuotos sėklos pasėliai kol kas sudaro tik apie 20 proc. visų pasėlių, tuo tarpu kitose Europos Sąjungos šalyse sertifikuotos sėklos sudaro apie 50 proc. visų pasėlių. Stipriosios Europos Sąjungos šalys jau seniai įsitikino sertifikuotos sėklos teikiama nauda ir privalumais. Tokios šalys kaip Danija ir Švedija sertifikuotos sėklos naudoja net apie 80 – 85 proc. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog sertifikuota sėkla pasižymi didesniu derliumi, geresne tolerancija ligoms, atsparumu stresinėms sąlygoms. Bet to, tai puikus paskatinimas išbandyti naujas, už senąsias kur kas pranašesnes, veisles. Sertifikuota sėkla yra patraukli ir finansiniu aspektu. Sumuojant visas išlaidas, kurias patiriame sėklos ruošimo metu, ir įvertinus paramą, kurią gauname už sertifikuotą sėklą, galime matyti, jog sertifikuotos sėklos kaina yra didesnė tik apie 20 eurų už toną. Taip pat svarbu neužmiršti, jog įsigydami sertifikuotą sėklą remiame ir naujų, pranašesnių veislių atsiradimą.

Kviečiame visus atsinaujinti perkant sertifikuotas sėklas, kurios yra vienos derlingiausių bei žiemkentiškiausių Lietuvoje. Kaip tai padaryti Jums padės "Agrokoncerno" regioniniai konsultantai.