Blog title

Pamokos prieš didįjį pavasario darbymetį

Stasys JOKŪBAITIS, „ŪP“ korespondentas

„Technologijos ir pažangūs sprendimai augalininkystei“ – į tokius seminarus prieš prasidedant pavasario darbymečiui įvairiuose šalies rajonuose kviečia „Agrokoncerno grupės“ specialistai. Vienas iš tokių buvo surengtas Kėdainių regiono ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms. Beveik šimtas į Tautvydo dvarą Maleikonių kaime suvažiavusių žemdirbių susipažino su naujovėmis, efektyviomis augalų auginimo technologijomis, kurios bendradarbiaujant su gamybininkais, mokslo įstaigomis buvo praktiškai taikytos „Agrokoncerno grupės “ ūkiuose.

Kiekvienam po technologijų knygą
Panašius seminarus, lauko dienas „Agrokoncerno grupė“ organizuoja jau ne pirmi metai. Šiemet seminarų ciklas jau įpusėjo ir tęsis visą mėnesį daugelyje Lietuvos rajonų. Šie mokymai yra prieinami kiekvienam žemdirbiui. Kad ūkininkai, žemės ūkio bendrovių specialistai galėtų pagilinti savo žinias, susipažinti su naujovėmis, kiek­vienam yra įteikiama augalininkystės technologijų knyga „Kad aruodai būtų pilni“.

Nemažo formato knygoje labai detaliai išdėstyta pagal intensyvias, taupias ir ekonomiškas technologijas, kada, nurodant netgi konkrečias datas, kurias gamta gali šiek tiek pakoreguoti, kokiomis trąšomis ir normomis tręšti, kokiais fungicidais ir herbicidais purkšti žieminius kviečius.

Panašiai sudarytos ir vasarinių kviečių, miežių, žieminių ir vasarinių rapsų, cukrinių runkelių, kukurūzų, žirnių ir pupų technologijos.

Pavartęs šį „Agrokoncerno grupės“ specialistų leidinį, vienas ūkininkas pajuokavo: „Dabar gali nieko neišmanyti apie žemės ūkį, pasirink technologiją, viską daryk iš eilės, kas ten surašyta, ir gausi gerą derlių.“

Pirmiausia galima išbandyti
UAB „Agrokoncernas“ vadovas Edgaras Šakys seminare pristatė naujovę – neseniai bendrovės užsakymu specialistų sukurtą išmanaus ūkininkavimo programą „Agrosmart 2.1“, pademonstravo, kaip ji veikia.


UAB „Agrokoncernas“ vadovas Edgaras Šakys seminare pristatė naujovę – neseniai bendrovės užsakymu specialistų sukurtą išmanaus ūkininkavimo programą „Agrosmart 2.1“

„Naudojantis šia programa, vienu metu dirbti gali keletas vartotojų: įvesti duomenis, juos lyginti ir analizuoti. Ji veikia interneto principu. Siekėme, kad programa būtų kuo paprastesnė ir ja galėtų naudotis kiekvienas ūkininkas. Nuo šiol žemdirbiai padedami šios programos gali jaustis užtikrintesni, nes agronominiai darbai bus atliekami planingai. Žodžiu, minimaliai pastangų, maksimaliai aiškumo“, – sakė E. Šakys.

Jo teigimu, kiekvienas ūkininkas pirmiausia galės ją iki rugsėjo 30 d. išbandyti. Ir tai kainuos tik 100 Eur. Dirbant šia programa susiformuos ir reikiamos trąšų bei augalų apsaugos priemonių panaudojimo ataskaitos. Nutarus naudotis, kiekvienas nedelsiant bus apmokomas.

Padės priimti tiksliausius sprendimus
Vienas iš programos valdymo paprastumų, pasak E. Šakio, yra tai, kad ji paremta pasėlių atvaizdavimu žemėlapiuose. Ūkininkaujant labai svarbu tinkamai suplanuoti sėjomainą vietovėje, sėklų, trąšų, pesticidų poreikį, jų panaudojimo terminus ir pagal darbuotojų, ir pagal technines galimybes. Daugeliui ūkininkų svarbus ir planingas derliaus pardavimas. Daug duomenų programa automatiškai apskaičiuos, nurodys reikiamus kiekius, kainas ir terminus. O tai neretai leidžia ir sutaupyti.

Be abejo, turint tikslią bent vienų metų auginimo bei derliaus prekybos istoriją, žemdirbiams bus daug lengviau bei tiksliau siekti užsibrėžtų tikslų kitais metais.

Ką pasėsi, toks bus ir derlius
Šylantys orai ragina žemdirbius imtis pirmųjų pavasario darbų. Kai kur, pasak „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovo Arno Radzevičiaus, jau tręšiamos dirvos, pats laikas pagalvoti apie sėklas. Jo nuomone, patiems ūkininkams ją ruošti neapsimoka – reikia valyti, beicuoti, pasirūpinti tara, įdėti nemažai darbo, o sutaupoma tik apie 15 Eur vienam hektarui.

A. Radzevičius apžvelgė kai kurias javų veisles, nurodė jų ypatumus. Jo teigimu, puikiai pasirodė „Agrokoncerno“ specialistų testuota vasarinių kviečių `KWS AKVILON´ veislė, šešiaeiliai vasariniai miežiai `EDVIN´.


„Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovo Arno Radzevičiaus teigimu, ūkininkams jau pats laikas pagalvoti apie sėklas.

Seminare buvo apžvelgtos populiariausios vasarinių rapsų, pupų, kukurūzų veislės, geriausius derlius duodantys žieminiai kviečiai `ARTIST´, `DAGMAR´, `JANNE´, pažymėti skirtumai bei didelis jų atsparumas šalčiui žiemojant.

Pristatytos naujos žieminių kviečių veislės `WILEJKA´, žieminių kvietrugių veislė `MELOMAN´, analizuotos ir lygintos žieminių rapsų `DK SENSEI´, `ANDERSON´, `MERCEDES´, `PRESIDENT´ veislės.

Specialistas perspėjo ūkininkus saugoti savo laukus nuo plintančio rapsų „šaknų gumbo“, išvažiavus iš tokia liga užkrėstų laukų patarė nuplauti technikos ratus ir padargus.

Nuo augalų apsaugos iki technikos
Augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka atkreipė ūkininkų dėmesį, kad Lietuvoje yra platinama apie 330 augalų apsaugos produktų, daugiau kaip 180 veikliųjų medžiagų – 112 fungicidų, 164 herbicidų, 17 augimo reguliatorių, 20 beicų, todėl labai svarbu pasirinkti efektyviausius, labiausiai apsimokančius ekonomiškai.


Augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka apžvelgė populiariausius augalų apsaugos produktus, patarė ūkininkams dažniau pasinaudoti „Agrokoncerno“ specialistų sudarytomis technologijomis.

Jis apžvelgė populiariausias žieminių kviečių, pupų, kukurūzų, žirnių, cukrinių runkelių augalų apsaugos priemones, patarė dažniau pasinaudoti „Agrokoncerno“ specialistų sudarytomis technologijomis, kuriose viskas labai konkrečiai nurodyta, ką, kada ir kiek reikia purkšti, ragino labiau atsižvelgti į oro temperatūrą. Buvo pristatytos kai kurios naujovės iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kitų valstybių, aptartas jų efektyvumas ir kainos.

Nepašykštėta patarimų, kaip kovoti su vienaskiltėmis ir dviskiltėmis piktžolėmis, rugiagėlėmis, dirvinėmis našlaitėmis, žieminių kviečių pašaknio ligomis ir miltlige, paslėptastraubliais, spragėmis, kandimis ir kitais kenkėjais.


„Agrokoncerno technika“ direktorius Donatas Višniauskas supažindino susirinkusiuosius su naujausia žemės ūkio technika ir jos charakteristikomis.

„Agrokoncerno technikos“ direktorius Donatas Višniauskas pristatė susirinkusiesiems naujausią techniką – įvairių modifikacijų kombainus ROSTSELMASH: naujausią patikimą ir patogų VECTOR 425 bei galingąjį RSM. Ūkininkai taip pat buvo supažindinti su žemės dirbimo ir sėjos technika iš Austrijos firmos POTTINGER: skutikais TERRADISC ir TERRASEM, sėjamosiomis bei giluminiu purentuvu JYMPA, naujausiais purkštuvais, trąšų barstytuvais, kitokia technika, jų charakteristikomis ir kainomis.

Vaido GARLOS ir autoriaus nuotraukos


Dviračio neišradinėjame


Albertas ŠILKAITIS - Kėdainių rajono „Vermenos“ žemės ūkio bendrovės vadovas

Mūsų bendrovė yra rajono pakraštyje prie magistralės „Via Baltica“. Turime apie 1 100 ha žemės, 320 karvių, 500 sutartinių galvijų. Su „Agrokoncernu“ bendradarbiaujame kone nuo bendrovės įsteigimo – daugiau kaip 20 metų. Perkame iš jo trąšas, herbicidus, dalį sėklos. Džiaugiamės, kad mūsų partneriai rengia įvairias lauko dienas, seminarus, kuriuose sužinome visas naujoves. Mano toks požiūris: jei seminare išgirsti bent vieną sakinį apie naujas technologijas, naujas sėklų ir trąšų rūšis, dalyvauti jame tikrai apsimoka.

Šiandien iš Edgaro Šakio, Arno Radzevičiaus ir Egidijaus Maršalkos pranešimų tikrai nemažai naujo sužinojau, daug ką galėsime panaudoti savo bendrovėje. Aš juos laikau savo darbo profesionalais ir visiškai pasitikiu, neišradinėju dviračio. Pasiimu jų sudarytą technologiją ir jos laikausi. Esu bandęs auginti pusę lauko cukrinių runkelių pagal „Agrokoncerno“ sudarytą technologiją, o kitą pusę – pagal gamintojų ir tiekėjų rekomendacijas, naudojant brangesnes firmines trąšas ir augalų apsaugos priemones. Jokio skirtumo, tik „Agrokoncerno grupės“ specialistų pasiūlyta technologija buvo pigesnė.

Didelį įspūdį padarė seminare pristatyta išmaniojo ūkininkavimo programa „Agrosmart“. Jaunimas jau nieko nenori rašyti ranka, todėl ši naujovė, manau, greitai įsitvirtins žemės ūkio bendrovėse ir stambesniuose ūkiuose.

Tapome savotiškais partneriais


Šarūnas ŠIUŠĖ - Kėdainių rajono ūkininkas

Ažytėnų kaime dirbu apie 1000 ha. „Agrokoncernas“ yra mūsų partneris jau daugiau kaip 20 metų. Perkame iš jo trąšas, sėklas, įvairias augalų apsaugos priemones, iš esmės naudojamės visomis jo paslaugomis, kokios tik yra teikiamos. Per tiek metų atsirado pasitikėjimas, tapome savotiškais partneriais. Vieni kitus gerai pažįstame, pasitikime. Visuomet dalyvaujame rengiamose lauko dienose, seminaruose, nes jie duoda daug praktinės naudos. Galima palyginti sėklas, jų gerąsias savybes ir trūkumus, susipažinti su naujomis technologijomis.

Šiandien man, ko gero, labiausiai įsiminė pristatyta išmanaus ūkininkavimo programa „Agrosmart“, naujos sėklų veislės, trąšos, herbicidai. Prasideda pavasaris, norime atsinaujinti, daug ką išbandyti, todėl tai, ką šiandien sužinojome, tikrai yra labai naudinga.

Ne vienus metus auginame žieminių kviečių veislę `DAGMAR´, kuri mūsų žemėms labai tinka, taip pat `ARTIST´, žieminius rapsus `MERCEDES´. Šiandien buvo įdomu šias veisles palyginti su kitomis, naujesnėmis. Kartais po tokių seminarų patys imamės ką nors išbandyti. Dabar bandysime įdiegti ir „Agrosmart“ išmanaus ūkininkavimo programą, kuri turėtų būti itin patraukli jaunimui.

Kasmet išgirstame ką nors naujo

Arvydas ŠMIGELSKIS - Kėdainių rajono Keleriškių kaimo ūkininkas

Dalyvauju visose „Agrokoncerno grupės“ rengiamose lauko dienose ir seminaruose, kai tik gaunu kvietimą. Kartu su sūnumi dirbame apie 800 ha žemės, todėl žinios ir įvairios naujovės visada praverčia. Kasmet išgirstame vis ką nors naujo.

Mokslas ir technologijos nestovi vietoje – išvedamos naujos augalų veislės, sukuriamos naujos trąšos ir augalų apsaugos priemonės. Mūsų ūkio kryptis – augalininkystė. Šiemet, sumažėjus pasaulinėms grūdų kainoms, mums, ūkininkams, labai svarbu panaudoti kuo našesnes, mažesnių gamybos kaštų reikalaujančias technologijas, todėl tokie seminarai labai padeda pasirinkti ir sėklas, ir trąšas, ir augalų apsaugos priemones. Apie 70 proc. jų perkame iš „Agrokoncerno“. Mąstome ir apie naujos technikos įsigijimą, nes tam čia yra sudarytos labai palankios sąlygos.

Šiandien man įdomiausia buvo išgirsti apie atskirų sukultūrintų augalų veislių žiemojimą. Tai labai aktuali problema. Nuo to, kaip augalai peržiemoja, priklauso ir derlius, ir piniginės storis. Praėjusių metų pamokos privertė suklusti ir atidžiau rinktis veisles.