Blog title

KAROLIS ŠIMAS: „AGROKONCERNO GRŪDAI“ SIŪLO LIETUVOS RAPSŲ AUGINTOJAMS DALYVAUTI REVOLIUCINIAME PROJEKTE IR TAIP PRISIDĖTI PRIE ATEITIES TECHNOLOGIJOS KŪRIMO

Informacija žiniasklaidai
2021 03 02

 
Uždaroji akcinė bendrovė „Agrokoncerno grūdai“ kartu su pasaulinių korporacijų atstovėmis SAIPOL ir Royal DSM dalyvauja išskirtiniame projekte, kuriuo įgyvendinamas visiškai naujas, alternatyvus rapsų panaudojimo būdas. Šis projektas yra naudingas visam žemės ūkio sektoriui, o Lietuvos žemdirbiams atveria naujas galimybes jau dabar!
 
Įprastai užauginti rapsai naudojami augalinių aliejų ir kuro, ypač biodyzelino gamybai. Tačiau nuolat keičiantis situacijai rinkoje ir esant pakankamam neapibrėžtumui dėl biodegalų naudojimo ateityje, mokslininkai atlieka įvairius tyrimus ir ieško alternatyvių rapsų panaudojimo būdų. Vienos iš lyderių biokuro ir augalinių aliejų gamyboje - Prancūzijoje įsikūrusios bendrovės SAIPOL specialistai, bendradarbiaudami su Olandijos bendrovės Royal DSM mokslininkais, sukūrė alternatyvų rapsų panaudojimo būdą iš šių grūdinių kultūrų išgaunant baltymus – proteiną. Tokiu būdu ženkliai plečiamas rapsų panaudojimo spektras, sudarant galimybes rapsų gamintojams vykdyti veiklą maisto pramonės, sporto, medicinos ir kitose srityse.
 
Įgyvendinant alternatyvų, galima drąsiai įvardinti – revoliucinį rapsų panaudojimo proteino gamybai projektą, SAIPOL pastatė gamyklą Prancūzijoje, kuri pradeda savo veiklą. Sukurtos technologijos dėka iš vasarinių rapsų, kurių sudėtyje yra gausu baltymų, bus išgaunamas proteinas, reikalingas besiplečiančiai proteino panaudojimo rinkai.
 
„Agrokoncerno grūdai“ kartu su SAIPOL ir Royal DSM trejus metus dalyvavo minėtos technologijos kūrime. „Agrokoncerno grūdų“ užduotis buvo atrinkti rapsų veisles, labiausiai tinkamas proteino išgavimui. Šią užduotį bendrovė vykdė augindama ir vertindama rezultatus tiek savo, tiek partnerių Lietuvoje dirbamuose laukuose. Pastaruosius porą metų keli šimtai tonų rapsų buvo pristatyta SAIPOL tyrimams. Įrodėme, kad Lietuvos žemdirbiai gali užauginti puikios kokybės rapsus, tinkamus progresyvios technologijos išgaunant iš rapsų proteiną naudojimui. „Agrokoncerno grūdai“ pasirašė ilgalaikius kontraktus su SAIPOL ir šių metų pavasarį pasėtų rapsų derlius jau keliaus į gamyklą Prancūzijoje perdirbimui. „Agrokoncerno grūdai“ gamyklai tieks maždaug trečdalį reikalingo vasarinių rapsų kiekio, likusią dalį pristatys pasirinkti partneriai iš Latvijos, Ispanijos ir Prancūzijos. Kruopščiai atrinkus tinkamiausias veisles, „Agrokoncerno grūdai“ proteino gamybai supirkinės keturias vasarinių rapsų veisles – Mirakel, Click CL, Ciclus CL ir INV120 CL, iš kurių išgaunamas didžiausias proteino kiekis.
 
Pristatoma naujiena yra ir puiki žinia Lietuvos žemdirbiams, kurie turės galimybę parduoti užaugintus vasarinius rapsus ir tokiu būdu dalyvaus naujos bei progresyvios ateities rinkos kūrime. „Agrokoncerno grūdai“ praneša, kad šiemet minėtų trijų rapsų veislių derlių supirkinės itin patraukliomis sąlygomis – siekiant paskatinti ūkininkus auginti šias vasarinių rapsų veisles, bendrovė už žaliavą mokės sutarties sudarymo metu galiojančią žieminių rapsų kainą ir papildomai – penkis eurus už toną priedą. Be to, atsižvelgiant į naujos technologijos ypatumus, aliejaus procentas rapsuose neprivalės viršyti 40 proc., kai tuo tarpu įprastai žieminių rapsų supirkėjai jau reikalauja 43-45 proc. aliejingumo žaliavos.
 
Todėl „Agrokoncerno grūdai“ rekomenduoja rapsų augintojams jau šį pavasarį pasėlius apsėti Mirakel, Click CL, Ciclus CL ir INV120 CL rapsų veislėmis ir tokiu būdu pasinaudoti galimybe didinti bei plėtoti vasarinių rapsų pasėlius, kartu užsitikrinant geras užauginto derliaus pardavimo sąlygas konkurencingomis kainomis.
 
UAB „Agrokoncerno grūdai“, priklausanti Agrokoncerno įmonių grupei, yra jau kelintus metus iš eilės  daugiausiai grūdų superkanti įmonė Lietuvoje. Eksportuojanti  į Europos Sąjungos, Azijos, Afrikos šalis.
 
SAIPOL - ARVIL grupės narė, yra biokuro, augalinių aliejų gamybos Prancūzijoje lyderė, investuojanti į alternatyvių rapso ir kitų grūdinių kultūrų panaudojimo technologijų kūrimą.
 
Royal DSM – pasaulinė įmonė, veikianti mitybos, sveikatos ir tvaraus gyvenimo srityse, kurianti biologinę, žiedinę ekonomiką.