Blog title

„AGROKONCERNO“ REKOMENDACIJOS ŽEMDIRBIAMS – PAGRĮSTOS MOKSLU

Kylanti trąšų kaina ir galimas jų trūkumas, pabrangusi energetika – šie ir kiti dalykai kelia nerimą šalies žemdirbiams. Jų partnerė UAB „Agrokoncernas“ ramina: didėjančią trąšų kainą atsveria rekordiškai išaugusi grūdų kaina. Be to, bendrovės specialistai turi ne vieną receptą, kaip įdedant mažiau, gauti daugiau. Tai svarbu ne tik karo Ukrainoje fone, bet ir atliepiant Žaliojo kurso bei tvaraus ūkininkavimo reikalavimus.

Efektyvūs augalų apsaugos sprendimai, tiksliosios technologijos tvariam ūkininkavimui, Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC” atliktų bandymų rezultatai, naujos ir laiko patikrintos veislės, patikima žemės ūkio technika – tai pagrindinės konferencijų ciklo „PATIRTYS. PRIEMONĖS. TIKSLAI. 2022“ temos. Kovo 1-2 d. Babtuose (Kauno r.) vykusioje pirmoje ciklo konferencijoje įmonės atstovai taip pat pasidalijo įžvalgomis, kas ūkiams leistų pasiekti Žaliojo kurso tikslų ir išlikti pelningiems, kokias naujausias tendencijas, pažangias  technologijas ir sprendimus verta rinktis einant link moderniosios ir tikslios žemdirbystės.

Siūlo ne pavienius produktus, o technologijas

Įmonė nuolat investuoja į žinias pagrįstas mokslu: sėkmingai veikiantis Inovacijų ir tyrimų centras „AgroITC“, bandymams skirti žemės plotai, atliekamas augalų monitoringas. Augalų veislės ir technologijos tikrinamos ir mėgstančių eksperimentuoti bendrovių ir ūkininkų laukuose. Pastarieji dveji metus buvo įmonės pertvarkymo laikotarpis, kurio tikslas – išgryninti paslaugas ir teikti tik tas, kuriomis šalies žemdirbiai būtų patenkinti.

Edgaras Šakys, „Agrokoncerno“ direktorius, pabrėžė: įmonė savo veiklą grindžia ne pavienių produktų pasiūla, o kompleksine jų naudojimo programa. Šiemet didesnis dėmesys skirtas fungicidams ir biostimuliatoriams. Be to, apibendrinę praėjusių metų bandymų rezultatus, specialistai atnaujino ir rekomendacijas įmonės siūlomų veislių auginimui.

2021 metai buvo labai geri fungicidams įvertinti, todėl galime pateikti naujų rekomendacijų vasarinių kviečių ir miežių augintojams. Vasarinių kviečių pasėliuose ypatingai gerus rezultatus gavome panaudoję Revystar XL Pack, o miežiuose – naująjį beicą Systiva®. Revystar XL Pack, panaudotas mažomis normomis, turėjo esminės įtakos kviečių septoriozės ir dryžligės plitimui stabdyti bei užtikrino gausesnį derlių. Systiva® labai gerai kontroliavo tinklišką dryžligę bei ramularia vasarinių miežių pasėliuose. Buvo galima apsieiti ir be ankstyvo purškimo fungicidais“, – tvirtino Arnas Radzevičius, Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas.

Dar viena rekomendacija nuskambėjusi iš A. Radzevičiaus lūpų: ankštinių ir kitų augalų sėklas prieš sėją velti Agroplus Outrun SD. „Tai labai gerai pernai pasirodęs augimo biostimuliatorius“, – patikino A. Radzevičius.

Taip pat žemdirbiai paraginti daugiau dėmesio skirti savo laukų kultūrinimui: atlikti dirvožemio tyrimus, tam naudojant pažangią programinę įrangą Agrosmart. „Augintojams, turintiems daugiau plotų, verta įsigyti CropSpec azoto sensorius, kurie užtikrina tikslesnį trąšų ir pesticidų paskirstymą netolygiuose laukuose“,   kalbėjo Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas.

Pokyčiai produktų krepšelyje

Pristatyti ir pokyčiai bendrovės „Agrokoncerno technika“ produktų krepšelyje: dabar siūlomi tik patikimi ir pačių išbandyti produktai. „Šiuo metu didžiausią dėmesį skiriame čekų gamintojo Bednar sėjos ir žemės dirbimo technikai, kurią pernai išbandėme įvairiuose Lietuvos ūkiuose. Populiariausi universalių ir didelio našumo sėjamųjų čekų gamintojo Omega modeliai yra 4 ir 6 metrų darbinio pločio, o šiemet jau galime pasiūlyti ir 9 bei 12 metrų pločio šio gamintojo sėjamąsias“, – pasidžiaugė Mindaugas Lapatkinas, „Agrokoncerno technika“ direktorius.

Pasak M. Lapatkino, ir pernai, ir šiais metais išlieka tendencija, kad Lietuvos ūkiai vis labiau investuoja į didelio pločio žemės dirbimo mašinas. Šiame, didelių mašinų segmente (10 ir 12,4 metro), Bednar užima lyderio pozicijas.

Kiekvienas dirbdamas žemės ūkyje supranta, kad šioje srityje itin svarbus yra tikslumas, o tam būtini efektyvūs ir inovatyvūs technologiniai sprendimai. Vis labiau ūkiams akcentuojame, o jie tai supranta, kad ateitis yra tikslioji žemdirbystė. Šioje srityje mūsų atstovaujamas TopCon Agriculture siūlo sensorių sistemas, kurios užtikrina žemės dirbimo našumą, optimizuoja procesus ir svarbiausia – padeda įgyvendinti Žaliojo kurso iššūkius. Tai spendimai tvariam ūkininkavimui“, – pabrėžė „Agrokoncerno technika“ direktorius.

E. Šakio žodžiais, šiemet yra svarbūs ir kiti dalykai: brangi energetika ir trąšos. „Vien azotinių trąšų kaina, palyginti su pernai, yra 2,5 karto didesnė. Jau dabar akivaizdu, kad trūks kai kurių medžiagų. Vienose šalyse dėl įvairių priežasčių mažinamos gamybos apimtys, o kitos, tokios kaip Brazilija, ketina didinti intensyvumą, įsigyja gerokai didesnius trąšų kiekius ir didina paklausą“, – sakė E. Šakys.

Akcentuotas atsakingas požiūris į žemę

Konferencijos Babtuose metu ne kartą pabrėžta, kad ūkininkaujant būtinas atsakingas požiūris į žemę. „Žemė yra pagrindinis gamybos resursas, ir jis svarbus ne tik žemę dirbančiam. Žemė yra nenusakomos svarbos kiekvienam, kuris gyvena joje ir ant jos. Nepažįstu nė vieno sėkmingo gamybininko, kuris neprižiūri ir netausoja savo darbo priemonių, o žemė yra visa ko pradžia ir pabaiga“, – sakė A. Radzevičius.

Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovo nuomone, norintys pasiekti Žaliojo kurso tikslų ir išliki pelningais, pirmiausia turėtų įvertinti, kur ūkis yra ir koks ūkio modernizacijos planas turėtų lydėti augintojo veiksmus. „Tą padaryti padeda dirvožemio tyrimai, aiškus ir ilgalaikis tręšimo bei kalkinimo planas. Tik sukultūrintuose dirvožemiuose galime tikėtis toliau dirbti pelningai, atsisakydami dalies augalų apsaugos ar tręšiamųjų preparatų“, – teigė pranešėjas.

Arno Radzevičiaus nuomone, einant link moderniosios ir tikslios žemdirbystės, labai svarbu turėti tvirtus ir tvarkingus ūkio pagrindus. „Tvarkinga sėjomaina, tarpinių pasėlių auginimas, tręšimas kintama norma adaptuojant trąšų kiekius pagal augalų išsivystymo tarpsnius, atsakingas augalų apsaugos produktų naudojimas, purškiamųjų preparatų mišinių ir rekomendacijų darna bus bene svarbiausias žingsnis siekiant efektyvumo, dėl to tiek daug investuojame į tyrimus ir informacijos gavimą apie minėtas dedamąsias“, – sakė Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas.

Konferencijos akimirkos - fotoreportaže: