Blog title

PAVASARIO DARBAI – ŽIEMINIŲ RAPSŲ PELNINGUMO PAGRINDAS

Agroverslo žurnalas „Mano ūkis“, 2022/kovas, ISSN 1392-3595

Šie metai nuteikia optimistiškai. Rapsų kainos ir toliau siekia aukštumas, pasėliai turėjo visas galimybes puikiai peržiemoti, o pasėti rekordiniai žieminių rapsų plotai tik dar kartą patvirtina šios kultūros auginimo naudą Lietuvos žemės ūkiui. Mūsų skaičiavimais, Lietuvoje pasėta 325 – 330 tūkstančių hektarų žieminių rapsų, nepaisant net nepalankių orų sėjos laikotarpiu.

Rudenį pasėlius prižiūrėjome atsakingai. Tą juntame ne tik dėl tręšimų, tačiau ir dėl sėkmingo augalų apsaugos produktų platinimo.

Vėlyvo sezono metu, jau praėjus kelioms savaitėms po rapsų žydėjimo, lankant žieminių rapsų pasėlius dažnai apima apmaudas. Netinkamai ar aplaidžiai atlikti ankstyvi rapsų vegetacijos pradžios darbai visuomet matyti prieš derliaus nuėmimą. Per 2020 m. sezoną labai išgulė žieminiai rapsai, išryškėjo milžiniška ankstyvųjų vabzdžių pažeidimų žala. 2021 m. pavasarį dienoms įšilus iki +8 °C, jau fiksavome pirmuosius kenkėjų antplūdžius. Iš pastarųjų metų patirties tikrai galime pasimokyti planuoti pavasario darbus žieminių rapsų pasėliuose.

Pagrindinis tręšimas

Pavasarį, planuojant tręšimą azoto trąšomis, reikia atsižvelgti į jau atliktus darbus rudenį. Žieminių rapsų pasėlius tręšiame panaudodami visas suplanuotas azoto trąšų normas per labai trumpą laikotarpį prasidėjus vegetacijai. Azoto trąšą N(S) 30(7), per pirmą tręšimą rapsus tręšime 400 kg/ha. Praėjus 5-7 dienoms, rekomenduojame ištręšti visą suplanuotą amonio sulfato kiekį - 250 kg/ha.

Atsinaujinus augalų vegetacijai, galime įvertinti peržiemojusių piktžolių ir kultūrinių augalų pabirų gausą, botaninę sudėtį, dydį. Rudenį panaudojus kontaktinį herbicidų mišinį Belkar™ ir Metazamix™, pavasarį visuomet rasime mažiau piktžolių, negu kad jų rasdavome rudenį, baigiantis pasėlių vegetacijai. Tiesa, jeigu piktžolių yra ir jas būtina naikinti, rekomenduojame vieną iš trijų variantų - Lontrel™, Galera™, Korvetto™. Piktžolių kontrolės produktus reikia rinktis pagal piktžolių botaninę sudėtį ir žieminių rapsų išsivystymo tarpsnį.
Esant didesniam pabirų kiekiui, galima rinktis Pantera® 40 EC.

Pirmas pavasarinis rapsų purškimas

Kai įdienojus oro temperatūra pakyla iki +7-10 °C, kopūstiniai stiebiniai paslėptastraubliai jau laukuose. Ten jie maitinasi, poruojasi ir ruošiasi daugintis. Fiksuoti pačią pirmą atklydusių paslėptastraublių bangą yra labai svarbu, siekiant išsaugoti sveikus rapsų stiebus. Tam prireiks geltonųjų vandens gaudyklių. Kenkėjų žalingumo riba – 10 vabalų geltonojoje gaudyklėje per tris dienas. Įprastai šiam purškimui rekomenduojame naudoti kontaktinį insekticidą Delmetros 100 SC mišinyje su vandens paskleidėju AgroHelp Silicon.
Jeigu per šį purškimą augalų vegetacija jau įsibėgėjusi, juo galima spręsti ir prieš tai minėtas piktžolių ir pabirų problemas.

Antrojo pavasarinio purškimo tikslas – stipresni ir žemesni augalai

Stiebui sparčiai keliantis į viršų (BBCH 30 – 39), augalai įgauna labai daug masės per labai trumpą laiką ir tam reikia ypač daug maisto medžiagų. Nuo 2008 metų tobulinama Agroplus pasėlių maitinimo technologija rekomenduoja per šį purškimą aprūpinti augalus molibdenu, boru, manganu, cinku, siera, azotu, kaliu ir aminorūgštimis. Agroplus technologijos privalumas – visi komponentai išmėginti realiomis sąlygomis Inovacijų ir tyrimų centre „AgroITC“, o maisto medžiagų santykiai ir formos puikiai dera tarpusavyje, tad augalai visapusiški aprūpinimi maisto medžiagomis.
Jeigu veislė yra augi ir pasėlio tankumas didesnis nei 35 augalai m2, rekomenduojame panaudoti fungicidą, turintį augimą reguliuojančių savybių – Juventus® 90. Rekomenduojame pridėti ir sisteminį insekticidą Mospilan® 20 SG, nes tokiu augalų vystymosi tarpsniu jau visuomet orai yra palankūs kenkėjams plisti. Sisteminis insekticidas suteikia ilgesnę apsaugą.

Butonizacijos tarpsniu svarbu augalus išlaikyti nepažeistus

Pastaraisiais metais sumažėjus vasarinių rapsų plotams, rapsiniai žiedinukai plinta mažiau ir žieminiuose rapsuose, tačiau, padidėjus paslėptastraublių populiacijoms, šį augimo tarpsnį (BBCH 57–59) pasiekusius augalus labai svarbu išsaugoti nepažeistus kenkėjų ir pamaitintus.
Agroplus technologija rekomenduoja atlikti paskutinį tręšimą per lapus žieminių rapsų pasėliuose. Aminorūgštys, boras, kalis, siera, manganas, cinkas, molibdenas – svarbios derliaus statybinės medžiagos.
Nuo kenkėjų augalus saugome insekticidu Avaunt® kartu su vandens paskleidikliu AgroHelp Silicon. Toks purškimas sumažina ir kenkėjų kiekį laukuose per žydėjimą.

Per žydėjimą saugome augalus nuo ligų ir kenkėjų


Žydėjimo metu (BBCH 61–69) rapsus stengiamės nupurkšti du kartus. Taip elgiamės ne tik dėl sklerotinio puvinio plitimo, tačiau ir dėl kenkėjų, kurie pasiskirsto laukuose per ilgą žydėjimo laikotarpį.
Vis dar analogų rinkoje neturintis preparatas Pictor® Active yra geriausias sprendimas tokiam darbui. Jo registracija leidžia jį naudoti du kartus per vegetaciją, jo efektyvumą patvirtino ilgamečiai „AgroITC“ atliekami tyrimai, taip pat dauguma kitų ne tik Lietuvos , bet ir užsienio mokslo įstaigų. Nenuostabu, pernai Pictor® Active sandėliuose nebeturėjome rapsams dar nepražydus, o ankštinių augalų laukai, kur jis yra labai efektyvus, jo taip ir nesulaukė. Į fungicidinius purškimus rapsų žydėjimo pradžioje (BBCH 63) ir antroje žydėjimo pusėje (BBCH 67) pridedame ir insekticidų Mavrik®, bei Nexide® ar Vantex® mišiniuose su vandens paskleidikliu AgroHelp Silicon.
Primename, kad numatomą rapsų pasėlio purškimą per žydėjimą būtina užregistruoti PPIS sistemoje, o purkšti žydinčius rapsus galima tik nuo 21:00 valandos vakaro iki 4:00 valandos ryto.

Dr. Eglė Petraitienė, Arnas Radzevičius
.
„Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ informacija.