Blog title

Didžioji Agrokoncerno lauko diena

Į kasmetinę „Agrokoncerno“ organizuojamą didžiąją lauko dieną, kuri šiemet vyko Naisių žemės ūkio bendrovėje, susirinko virš 700 ūkininkų, bendrovių vadovų ir specialistų. Stiprus vėjas, protarpiais purškiantis lietutis neišgąsdino norinčiųjų pasisemti žinių, susipažinti su naujovėmis, pasidalinti patirtimi, ką geriausiai sėti, kuo tręšti, kaip kovoti su augalų ligomis ir kenkėjais, kokią techniką naudoti, ką žemės ūkyje prognozuoja pasaulio mokslininkai.

Viskas vienoje vietoje

„Gyvenimas nestovi vietoje, viskas keičiasi. Kažkada rapsų laukuose nebuvo nei ligų, nei kenkėjų, o dabar turime prisitaikyti prie kitokių realijų žemės ūkyje, pasitelkti naujas išmaniąsias technologijas ir mokslo pasiekimus“, – pradėdamas tradicinę Lauko dieną sakė UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys.

Apie žemės ūkio dabartį ir ateitį kalbėjęs Lauko dienos svečias UAB „Art21“ direktorius Augustas Alešiūnas pateikė susirinkusiesiems futuristų prognozes: 2050 metais pasaulyje gyvens apie 30 proc. daugiau žmonių negu dabar, o dirbamos žemės plotus įmanoma padidinti tik apie 10 proc., todėl neabejotinai teks pasitelkti naujas technologijas, daugiau funkcijų automatizuoti, investuoti į sensorius, vertikaliąją žemdirbystę. A. Alešiūnas paragino ūkininkus drąsiau diegti „Agrosmart 2.1“ ūkio valdymo sistemą, kuri gerokai palengvina planavimą, kontroliuoja visus technologinius procesus ir yra didelis žingsnis į ateities žemės ūkį.

Šiam renginiui pradėta ruoštis daugiau kaip prieš metus. Naisių žemės ūkio bendrovė viename dideliame lauke atskirais sklypeliais pasėjo įvairių veislių žieminių ir vasarinių kviečių, rapsų, miežių, pupų, žirnių. Negaištant laiko važinėjant po laukus čia pat, vietoje, buvo galima akivaizdžiai pamatyti, kaip peržiemojo ir dabar bręsta skirtingos sukultūrintų grūdinių augalų veislės, kokios jų geriausiosios savybės ir trūkumai, kokiam dirvožemiui jos geriausiai tinka, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad derlius būtų kuo didesnis.

Nenutylėjo ir silpnųjų pusių
Pasidalinę į tris grupes, Didžiosios lauko dienos dalyviai pasklido po laukus. Didelę praktinio–tiriamojo darbo patirtį sukaupęs „Agrokoncerno“ Sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius apžvelgė kone kiekvieną lauke auginamų žieminių kviečių ir rapsų veislę.

„Šią žiemą atlikome bandymus nukasdami sniegą nuo žieminių kviečių pasėlių, norėdami įsitikinti, kaip jie atlaiko šaltį. Tačiau bandymas nepavyko, nes didesnių šalčių taip ir nebuvo. Dabar tie pasėliai auga ir veši, tad jų derlingumą galėsime įvertinti tik rugpjūtį. Tačiau turime ankstesnių metų tyrimų rezultatus, kurie turėtų padėti lengviau pasirinkti tinkamiausias žiemines veisles. Gerąsias jų savybes išvardyti nesunku, tačiau, manau, ūkininkams labai svarbu žinoti ir jų silpnąsias puses, kad būtų galima laiku į tai reaguoti“, – pasakojo A. Radzevičius.
 

Lauko dienos dalyviai susipažino su naujausiomis grūdinių ir ankštinių augalų veislėmis bei jų apsaugos nuo kenkėjų ir ligų priemonėmis.

Rinktis yra iš ko
Apžvelgdamas prie laukelio žieminių kviečių `Dagmar´ veislę, specialistas pabrėžė didelį jos derlingumą, atsparumą išgulimui, gerą grūdų kokybę, tačiau atkreipė dėmesį, kad šią veislę neretai gadina išryškėjančios gelsvos ir rusvos dėmės, todėl reikia griežtai laikytis nustatytų technologijų, laiku purkšti rekomenduojamais fungicidais. Be to, šiuos pasėlius gali pulti pašaknio ligos.

Ankstyvumu, geru žiemojimu, neblogu derlingumu pasižyminčiai žieminių kviečių veislei `Artist´ jis patarė nepašykštėti augimo reguliatorių. „Kuo veislė ankstyvesnė, tuo labiau ją puola ligos, tačiau šioje sunkesnių ligų nepastebėta“, – sakė A. Radzevičius.

Kaip vieną iš dekoratyviausių, labai ankstyvą, gerai žiemojančią specialistas įvardijo latvišką `Edvins´ žieminių kviečių veislę. Jos stiebai aukšti, gerai įsišakniję, varpos sunkios, akuotuotos, tačiau derlingumas nėra labai didelis – 7–8 tonos iš hektaro. Specialistas patarė „atiduoti“ šiai veislei visus tris augimo reguliatorius ir stengtis per daug nesutankinti sėjos.

Labai teigiamai A. Radzevičius atsiliepė apie pakančią šalčiams, atsparią išgulimui didelio derlingumo (iki 13,3 tonos iš hektaro) `Janne´ žieminių kviečių veislę. Kartu jis pristatė ir naujovę – labai daug žadančią, gerokai besiskiriančią nuo kitų, itin derlingą, gražiai atrodančią žieminių kviečių veislę `Advokat´. Dabar ji bandoma įvairiuose Lietuvos rajonuose.

Ne automobilis, bet populiarus
Rapsų lauke ūkininkai ilgėliau stabtelėjo prie gražiai žaliuojančios hibridinės `Mercedes H´ veislės. A. Radzevičiaus nuomone, tai pati perspektyviausia Lietuvoje veislė, labiausiai tinkama intensyvioms technologijoms. Ji labai derlinga, patogi nuimti derlių kombainu, tinka sėti vėlesniu metu. Tačiau negalima pamiršti pasėlius laiku nupurkšti.

Puikiai peržiemoja ir lėtai vystosi rudenį žieminiai rapsai `DK Sensei H´. Tai, pasak A. Radzevičiaus, patogu ūkininkams, jei tuo metu juos užgriūva kiti darbai.

Netolygaus reljefo laukuose tinkama auginti `President H´ veislė. Ją galima sėti šiek tiek vėliau, nes rudenį ji vystosi greičiau. Ši veislė vis dar stebima, tiriamas jos derlingumas ir kt. Kol kas „Agrokoncerno“ neplatinama ir tik bandymui auginama gerą derlingumą žadanti `Raffiness´ rapsų veislė.

Apie augalų ligas ir kenkėjus
„Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka pupų lauke, kur bręsta `Amulet´ ir `Tiffany´ veislės, pažėrė nemažai rekomendacijų, kaip jas apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų. Rekomendavo jas purkšti herbicidais iš karto po sėjos, prieš sudygstant, vėliau fungicidais ir insekticidais – kai išsivystys penki tarpubambliai, atsiras žiedpumpuriai, žydėjimo pradžioje ir per patį žydėjimą.

„Labai svarbu tai padaryti laiku, nes kitaip tas darbas gali būti veltui“, – įspėjo E. Maršalka, pažymėjęs, kad vieni iš didžiausių pupų kenkėjų gali būti ir amarai, su kuriais kovoti nelengva. Purkšti insekticidais augalų apsaugos specialistas rekomendavo ir žirnius `Navarro´ – kai jie turi 3–6 lapelius, prieš žydėjimą ir žydint. Be to, E. Maršalka apžvelgė vasarinių kviečių `KWS Akvilon´, `Cornetto´, pašarinių miežių `Tesla´ auginimo ir priežiūros technologijas bei jų apsaugos nuo kenkėjų ir ligų priemones.

Dabar, esant labai palankioms sąlygoms plisti javuose ligoms, svarbu apdoroti ir žieminius žydint – fungicidu `Juventus´, ir vasarinius kviečius prieš septoriozę `Adexar´ ar kitais fungicidais. Beje, plinta ir amarai – nuo jų reikia gintis insekticidais.
  

Susirinkusiesiems buvo pademonstruota, kaip lauke dirba naujausia žemės ūkio technika.

Po technikos pristatymo – sandėris
Lauko dienos dalyviai smalsiai apžiūrinėjo šalia javų, rapsų ir ankštinių augalų pievoje išrikiuotą žemės ūkio techniką, kurią galima įsigyti iš UAB „Agrokoncerno technika“. Vienoje eilėje buvo sustatyti „Rostselmash“ kombainai – nuo galingiausio RSM 161 iki Lietuvoje vieno iš populiariausių VECTOR 425, labiausiai tinkančių vidutiniams ir mažesniems ūkiams.

Bendrovės vadovas Donatas Višniauskas ir jo kolega pardavimų vadybininkas Tomas Ragauskas pasakojo susirinkusiems apie ROSTSELMASH kombainus, taip pat patobulinto kombaino ACROS 595 PLUS technines charakteristikas, jų galimybes, pristatė VERSATILE traktorius, POTTINGER žemės dirbimo techniką – plūgus, giluminio žemės dirbimo padargus, sėjamąsias, JYMPA suktukus ir FARMGEM purkštuvus. Čia pat buvo pademonstruota, kaip jie veikia, kaip gali įdirbti žemę.

Netrukus, po technikos pristatymo lauko dienoje D. Višniauskas ir Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovės „Girsūdai“ vadovas Zenonas Zimkus pasirašė sutartį dėl galingiausio kombaino pirkimo.

„Pagal visus techninius parametrus, kokybės ir kainos santykį mums šis RSM 161 kombainas yra labai tinkamas, todėl ir nusprendėme jį įsigyti. Turime 1 900 ha, darbo jam tikrai pakaks“, – sakė bendrovės direktorius.


Lauko dienos dalyvių atsiliepimai

Nesigailiu atvažiavęs
Raimundas PELICKIS, Jurbarko rajono Eržvilko kaimo ūkininkas

„Agrokoncerno“ suorganizuotoje lauko dienoje dalyvauju kiekvienais metais. Tikrai nesigailiu čia atvažiavęs. Pamačiau naujų veislių žieminių kviečių, naujos technikos. Esu iš „Agrokoncerno“ pirkęs du kombainus, nuolat perku sėklą, trąšas, išgirdau kai kurių naujovių, kaip kovoti su augalų ligomis ir kenkėjais.
Mano ūkis palyginti nedidelis – 270 ha, labiau orientuojuosi į augalininkystę, todėl man labai svarbu ir naujos veislės, ir naujos jų apsaugos priemonės. Gerai, kad organizuojamos tokios dienos. Galima ir pasikonsultuoti, ir patirtimi pasidalinti. Apžiūrėjau demonstruojamą techniką. Planuoju įsigyti galingesnį traktorių.

Visuomet sužinai ką nors naujo
Arūnas USIS, Telšių rajono savivaldybės Upynos kaimo ūkininkas

Turiu nemažą 920 ha ūkį, 250 galvijų, 120 melžiamų karvių. Stengiuosi visuomet dalyvauti „Agrokoncerno“ rengiamose lauko dienose, nes jose sužinai ką nors naujo, paskui gali tas žinias pritaikyti savo ūkyje.
Šį kartą buvo įdomu susipažinti su naujomis žieminių ir vasarinių kviečių, rapsų veislėmis, pamatyti, kaip jie atrodo laukuose, palyginti pagrindines jų savybes, paklausyti specialistų patarimų.
Savo laukuose auginu `Dagmar´, `Janne´ žieminius kviečius, rapsus `DK Sensei H´ apie kuriuos buvo plačiai kalbėta lauko dienoje. Su „Agrokoncernu“ bendradarbiauju jau apie 10 metų. Perku iš jo apie 60 proc. visų reikalingų sėklų ir trąšų. Dabar planuoju įsigyti savaeigį smulkintuvą.

Atvyksiu ir kitąkart
Kazimiras ŽEIMA, Švenčionių rajono Zalavo kaimo ūkininkas

Kartu su sūnumi dirbame 600 ha, daugiausiai auginame javus, todėl lauko dienoje mums aktualu buvo pamatyti naujas veisles, susipažinti su jų auginimo technologija, apsaugos su ligomis ir kenkėjais priemonėmis.
Mačiau gana gražiai atrodančius laukus. Mūsų žemės prastesnės, todėl tokių rezultatų pasiekti sunkiau. Iš šiandien pristatytų veislių auginu žieminius kviečius `Dagmar´, todėl įdomu buvo pamatyti skirtumus, išgirsti mokslininkų prognozes apie žemės ūkio ateitį.
„Agrokoncerno“ organizuotoje lauko dienoje dalyvavau pirmą kartą, ir ji man paliko gerą įspūdį, tikrai atvažiuosiu ir kitą kartą.
 
   

Nuotraukos iš renginio:


  

  

  

  

  

  

   

 
 

 

  

 

 


    


Autoriaus ir Andriaus LAUCIAUS nuotraukos