Blog title

DONORYSTĖS AKCIJA ĮMONĖJE: KIEK GYVYBIŲ GALIMA IŠGELBĖTI?

Šiemet Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, nutarėme paminėti ypač prasmingai – pakviesdami į svečius Nacionalinio kraujo centro mobilią komandą. „Agrokoncerno“ įmonių grupės darbuotojai dalyvavo kraujo donorystės iniciatyvoje, kurios metu buvo surinkta beveik 11 litrų kraujo.

Pasak Nacionalinio kraujo centro Donorystės organizavimo skyriaus rinkodaros ir komunikacijos grupės vadybininkės Sonatos Ankėnaitės, kiekvienas ligonis ir jo situacija yra labai individuali, todėl jam reikiamo kraujo kiekis gali stipriai svyruoti, tačiau įprastai skaičiuojama, kad viena kraujo donacija prisideda prie 3 gyvybių išgelbėjimo.

Taigi, remiantis statistika, „Agrokoncerno“ įmonių grupės darbuotojų kraujas galės būti skirtas mažiausiai 72 žmonių gyvybėms gelbėti.

Koks tolesnis kraujo kelias?

Iniciatyvos metu surinktas kraujas pirmiausiai yra ištiriamas ir išskaidomas į komponentus: eritrocitus, trombocitus ir šviežiai šaldytą plazmą – kiekvienas jų yra tinkamas naudoti tam tikriems atvejams.
Gydymui naudojami kraujo komponentai: trombocitai, kurių galiojimo laikas penkios paros, eritrocitai – priklausomai nuo naudojamo konservanto rūšies galioja nuo 35 iki 49 parų, šviežiai šaldyta plazma – gali būti naudojama net iki 3 metų.

Kokios kraujo grupės trūksta labiausiai?

Pasak Nacionalinio kraujo centro atstovės, dažnai žmonės galvoja, kad trūksta rečiausių kraujo grupių, tačiau ši nuomonė  dažniausiai yra klaidinga. Kadangi dauguma ligonių turi A ir O grupes, tokio kraujo poreikis yra didžiausias ir jo dažnai trūksta.

Norintys patikrinti, koks yra skirtingų kraujo grupių rezervas, gali tai padaryti apsilankę Nacionalinio kraujo centro interneto svetainėje adresu https://kraujodonoryste.lt/. Puslapyje informacija yra atnaujinama kasdien pagal realią situaciją. Šios dienos duomenimis mažiausias yra O- kraujo grupės rezervas.

Kada kraujo trūksta labiausiai?

Periodiškai kraujo dažniausiai trūksta vasarą, nes tuo metu daugelis žmonių atostogauja ir pošventiniu laikotarpiu, nes dauguma donorų kraujo nori duoti dar prieš didžiąsias šventes.  
Šiuo metu kraujo poreikis taip pat yra didelis. Dėl gripo ir kitų peršalimo  ligų mažėja kraujo donorų, todėl  kraujo atsargos sparčiai senka. Šiomis dienomis labiausiai trūksta A, O ir B grupių kraujo.

Koks yra kraujo poreikis?

Pasak S. Ankėnaitės, kad būtų galima palaikyti optimalų kraujo rezervo lygį, reikia, kad kiekvieną dieną kraujo ateitų padovanoti bent 200 žmonių. Kadangi ne kiekvieną dieną pavyksta surinkti tiek žmonių stacionariuose punktuose, mobilios akcijos padeda pasiekti šį tikslą. „Įprastai mobiliosios kraujo donorystės akcijos metu, per trumpą laiką, dažnai surenkame didelį donorų skaičių. Tokios akcijos ir socialiai atsakingi verslai, kurie įsitraukia į jas, padeda užtikrinti, kad ligoniai gaus reikiamą kraują laiku“, – sako S. Ankėnaitė.

Nacionalinio kraujo centro vardu dėkojame visiems darbuotojams, prisidėjusiems prie prasmingos iniciatyvos! AČIŪ!