Blog title

Kodėl žieminiai rapsai užaugo? Nes pasėjome

Dėl ko šiemet užaugo tokie geri? Nes stengėmės ir dirbome visus metus tam, kad jie būtų geri, nors augimo sąlygos buvo palankios.
 
Tiek 2015, tiek 2016 metų ruduo buvo nepalankus žieminių rapsų sėjai. 2015 metų rudenį, kai sėjome į „pelenus“ (rugpjūčio viduryje dirva buvo tokia sausa, jog jos paviršinis sluoksnis visiškai nepajėgė išlaikyti jam būdingos struktūros) ir rapsų dygimas truko apie 20–25 dienas, augalai sudygo labai silpni, todėl Lietuvoje turėjome labai nedaug homogeniškų laukų. Pasėliai buvo netolygūs, nedygo arba dygo lopais, nesudygusius plotus užgožė išsišakoję rapsai arba piktžolės. 2016 metų rugpjūtis taip pat buvo nepalankus dėl nuolatinio lietaus, buvo sudėtinga nuimti subrendusį derlių, o ką jau kalbėti apie laiku atliekamą sėją. Sunkioji technika niokojo dirvas, klimpo, o vėliau laukams pradžiūvus gerai išdirbti žemę buvo tikras iššūkis. Nepaisant to, net po sudėtingų sėjos sąlygų šiais metais mus džiugina gausus žieminių rapsų derlius. Pernai žieminius rapsus sėjome vėlai, atrodo, jog šiais metais ši istorija kartosis. Augalų vegetacija atsilieka, kol kas orų prognozės nedžiugina, didžioji dalis žieminių kviečių ir kitų priešsėlių vis dar laukuose. Tiek pernai, tiek šiemet kur kas geriau pasirodo veislės, kurios rudenį auga sparčiau. Ir tai visai logiška. Juk pernai sėjome vėlai ir nepalankiomis sąlygomis. Žiemai geriausiai ir pasiruošė sparčiai augusios veislės. Laukai nepraretėjo, išgyveno, nors ir mažesni, tačiau žiemai pasiruošę. 
 
Džiaugiuosi, jog prie to svariai prisidėjo mūsų atstovaujamos žieminių rapsų veislės. Dauguma Lietuvos augintojų jau daugybę metų teigiamai vertina UAB „Agrokoncernas“ platinamas žieminių rapsų veisles ’MERCEDES’, ‘ANDERSON’, ‘DK SENSEI’ ir 2016 metų rudens naujieną ‘PRESIDENT’. Pastarosios veislės pasėlių plotas Lietuvoje 2017 metų derliui buvo mažas – vos apie 200 ha, o šiais metais jis išaugs keliolika kartų.
 
PRESIDENT’ pasižymi labai greitu augimu ir vystymusi rudenį. Masyvūs ir aukšti augalai džiugins augintojų akis ir 2018 metais. Šiemet ‘PRESIDENT’ veislės gamybinių bandymų derlingumo rezultatai rikiavosi tarp lyderių. Veislė skirta vėlyvam kūlimui. Privalu paminėti ir tai, jog šios veislės pasėlius būtina nupurkšti fungicidu augimo reguliatoriumi pavasarį, mat pastebėjome jos polinkį išgulti.
 
Žieminių rapsų veislė ‘MERCEDES’ – „pasmerkta“ būti populiariausia veisle Lietuvoje 2017 metų rudenį. Ir tikrai pagrįstai. Nuo 2015 metų augintojai įvertino šios veislės privalumus. Ankstyvas ir greitas vystymasis rudenį, nepriekaištingas žiemojimo lygis, aukštas ir svarbiausia – stabilus derlingumas. Dėl būdingų požymių ši veislė saugi, o tai tokiame rizikingame versle kaip žemės ūkis – milžiniškas privalumas. Šiais metais ‘MERCEDES’ veislės privalumai atsiskleidė ir prastesniuose dirvožemiuose. Pasėliai praretėjo mažiau nei kitų ūkiuose auginamų veislių. Tiesa, šios veislės pasėliai reikalauja intensyvios priežiūros. Žieminius rapsus ‘MERCEDES’ rekomenduojame auginti taikant intensyvią augalų apsaugos technologiją.

ANDERSON’ – universali veislė sėjos laiko ir dirvožemių parinkimo atžvilgiu. Gerai dera įvairiuose dirvožemiuose, pasižymi geru žiemojimu, didele tolerancija visoms pagrindinėms žieminių rapsų grybinėms ligoms, plintančioms Lietuvoje, fomozei (RLM 7 genas). Veislė atspari ankštarų atsidarymui, skirta pjauti vidutiniškai anksti ir vėlai. Augalai aukšti, masyvūs.
 
Pusiau žemaūgė veislė ‘DK SENSEI’ auga lėtai, todėl tinkama ankstyvai sėjai. Šiais metais, ji demonstravo aukštus, tačiaunelabai stabilius derlingumo rezultatus. Tai ankstyva veislė, pasižyminti dvigubu atsparumu fomozei (RLM 7 genas), geru atsparumu ankštarų atsidarymui. Vis dar išsiskiria dideliu derlingumu tarp kitų pusiau žemaūgių veislių. Nerekomenduojame vėlyvesnei sėjai. Pasėti vėlai augalai ne visuomet spėja pasiruošti žiemojimui, nors pasėjus laiku ‘DK SENSEI’ žiemojimas nepralenkiamas. Tai ir yra šios veislės stipriausioji savybė.
 
Žieminių rapsų auginimas irgi keičiasi. Šiais metais užregistruotas naujas herbicidas, skirtas žieminiams ir vasariniams rapsams – CLERAVO®. Pasitelkus jį BASF chemikalų gamintojo sukurta technologija Clearfield® tampa įgali Lietuvoje ir pasirodo pirmieji sėklų produktai rinkoje. Džiaugiamės galėdami pristatyti naują žieminių rapsų veislę ‘PHOENIX CL’. Tai viena derlingiausių Clearfield® technologijai skirtų veislių Europoje, pasižyminti pakankamai geru žiemkentiškumu. Tinkamas vidutinei ir vėlyvai sėjai hibridas, kitaip tariant, skirtas šiam rudeniui. Vidutinio ankstyvumo, atspari išgulimui veislė. Tai bene geriausias pasirinkimas Clearfield® technologijos taikytojams. Daugiau informacijos apie Clearfield® technologiją ir jos privalumus gali suteikti UAB „Agrokoncernas“ kompanijos konsultantai.

Konkurencija žieminių rapsų veislių rinkoje labai įtempta. Ilgų ir sudėtingų derybų su tiekėjais metu pavyko užimti geriausias pozicijas rinkoje. Jas ir išlaikysime. Tik abipusiu bendradarbiavimu ir pasitikėjimu su mūsų partneriais esame užtikrinti siūlomų produktų kokybe bei asortimentu. Didžiuojamės kiekvienu mūsų platinamu produktu. Tikras malonumas dirbti kartu su neprilygstama komanda ir tokiais partneriais.
 
Visi turime bendrą tikslą – kad aruodai būtų pilni!

UAB "Agrokoncernas"
Sėklų skyriaus vadovas
Arnas Radzevičius

"Ūkininko patarėjas" 2017 m. rugpjūčio 12 d.