Blog title

PIRMASIS BALTIJOS ŠALYSE ŽEMĖS ŪKIO ROBOTAS PRADĖJO DARBUS LIETUVOS LAUKUOSE

„Agrokoncerno“ įmonių grupė pradėjo pirmojo Baltijos šalyse žemės ūkio darbams skirto roboto „AgXeed“ testavimą realiomis sąlygomis. Grupei priklausančiame „Ateities ūkyje“, įsikūrusiame Radviliškio rajone, jau daugiau nei savaitę autonominė mašina atlieka lauko skutimo darbus.

Vos prieš metus, kai lankiausi parodoje Vokietijoje ir pamačiau šį robotą, mintis, kad jis galėtų dirbti ir Lietuvos laukuose, tebuvo svajonė, o dabar esame šio svarbaus šalies žemės ūkio istorijoje įvykio liudininkais“, – stebėdamas lauką skutančią mašiną džiaugėsi įmonės „Agrokoncernas“ komercijos vadovas Arnas Radzevičius. Būtent jo iniciatyva Lietuva tapo pirmąja Baltijos šalimi, monotoniniams žemės ūkio darbams atlikti įdarbinusi robotą.

Be kabinos ir be žmogaus už vairo ratus lauke savarankiškai sukanti mašina glumina ne vieną pro šalį važiuojantį vairuotoją. Matyti, kaip dažnas stabteli šalikelėje ir kurį laiką stebi procesą. Už roboto testavimą atsakingas įmonės „Agrokoncernas“ projektų vadybininkas Žydrūnas Motiekaitis neabejoja, kad po kelerių metų toks vaizdas laukuose bus vis dažnesnis.

Pirmieji testavimo rezultatai nuteikia labai optimistiškai. Šiuo metu išbandome įvairias roboto funkcijas ir galimybes, stebime ir fiksuojame, kaip jis elgiasi įvairiose situacijose. Dabar mūsų tikslas yra sukaupti kaip įmanoma daugiau duomenų, kuriais vėliau galėtumėme dalintis ir su kitais ūkininkais“, – paaiškina Ž. Motiekaitis.

Robotas „AgXeed“ yra valdomas specialiu pulteliu ir gali būti paleidžiamas tik jo valdytojui esant šalia. Tačiau, jeigu prieš tai buvo gerai padaryti namų darbai – GPS imtuvu tiksliai pamatuotos ir į programą suvestos lauko koordinatės, užfiksuotos galimos kliūtys, tokios kaip stulpai, medžiai, didelės balos ar kiti, lauke esantys objektai, autonominę mašiną galima palikti dirbti vieną.

Joje esantys sensoriai fiksuoja aplinką, todėl robotas gali sulėtinti greitį ar, užfiksavus kliūtį, sustoti ir automatiškai išsijungti.

Dirbdamas jis valdytojui tiesiai į mobiliąją programėlę siunčia pranešimus, grupuodamas juos į informacinius, taip pat mažos ir didelės svarbos įspėjimus. Jeigu robotas sustoja ar išsijungia, jis taip pat išsiunčia pranešimą ir nurodo priežastį, kodėl taip nutiko.

Dirbdami testavome kas nutinka, jeigu prieš robotą staigiai atsiranda kliūtis. Jis automatiškai stoja ir užgesina variklį. Taip pat specialiai pažymėjome tik dalį lauke esančios balos, nes norėjome išsiaiškinti, kaip elgsis pakliuvęs į vandenį. Kiek pavažiavęs jis atsiuntė pranešimą, kad yra per didelis vikšrų prasisukimas ir išsijungė. Iš balos robotą išvarėme naudodamiesi valdymo pulteliu“, – pasakoja autonominės mašinos testuotojas.

Šiuo metu robotas jau yra nuskutęs daugiau nei 30 hektarų lauko. 150 arklio galių dyzeliu varomos mašinos maksimalus greitis yra 13,5 kilometrų per valandą. Kartu su prie jo pritvirtintu žemės ūkio darbams skirtu padargu „AgXeed“ sveria apie 10 tonų.

Nors pasiruošimas darbui užtrunka, tačiau, jeigu robotas dirba tame pačiame lauke, jo duomenis galima išsaugoti ir, kitą kartą, jokių papildomų veiksmų nebereikia atlikti. Išmokti dirbti su parametrais gali atrodyti sudėtinga, bet įgijus daugiau praktikos šis procesas paprastėja ir greitėja“, – patirtimi pasidalija Ž. Motiekaitis.

Netrukus robotas bus testuojamas ir kituose „Agrokoncerno“ įmonių grupės ūkiuose.

Kaip robotas dirba laukuose realiomis sąlygomis galite pamatyti čia: