Blog title

TRAKTORIAUS IR KOMBAINO HIBRIDAS: AR VISIŠKAI NAUJA KONCEPCIJA ĮSITVIRTINS ŽEMĖS ŪKYJE?

„Agrokoncerno“ įmonių grupės komanda grįžo iš viešnagės Vokietijoje, kur lankėsi netoli Leipcigo įsikūrusiame ūkyje. Jame įmonė „Nexat“ realiomis sąlygomis demonstravo naujos koncepcijos modulinę žemės ūkio darbams skirtą mašiną. Šis traktoriaus ir kombaino hibridas yra naujiena rinkoje, nes savo galimybėmis ir išvaizda skiriasi nuo įprastos žemės ūkio technikos. Visame pasaulyje tokių mašinų kol kas dirba tik keletas vienetų.

Vienas sprendimas visiems žemės ūkio darbams

Įmonės „Agrokoncernas“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius šią modulinę mašiną pastebėjo prieš pusantrų metų, po agrotechnikos parodos, kurioje ji buvo apdovanota aukso medaliu. Po atkaklių pastangų jam pavyko susitarti su „Nexat“ gamintojais dėl galimybės pamatyti, kaip mašina jau antrus metus dirba realiomis ūkio sąlygomis.

Ši modulinė mašina yra unikali tuo, kad gali atlikti absoliučiai visus darbus, kuriuos atlieka mums įprastas traktorius ir kombainas: dirbti žemę, tręšti, purkšti, sėti, kulti derlių ir kitus. Keičiasi tik šiai technikai pritaikyti moduliai, kurie mašiną įgalina atlikti vis kitokius darbus. Tai reiškia, kad iki  2 tūkst. hektarų ūkiui aptarnauti užtenka tik šio vieno agregato ir tam pritaikytų unikalių padargų. Nuo įprastų žemės ūkio mašinų „Nexat“ skiriasi ir savo išvaizda“ – pasakojo A. Radzevičius.

Skirtingi žemės ūkio padargai tvirtinasi tarp išorinių mašinos ašių, kurių plotis nuo vieno rato vidurio iki kito yra 14 metrų.  Operatoriaus kabina gali keisti kryptį, taip pat reguliuojamas ir jos aukštis. Ši modulinė mašina yra visiškai pritaikyta judėti keliais 25 km/h greičiu ir atitinka visus kelių eismo dalyviams keliamus reikalavimus. Atlikdama žemės ūkio darbus ji paprastai palaiko 15-16 km/h greitį.

Kai „Nexat“ ratai yra pasisukę viena kryptimi, ji važiuoja plačiai per pasėlį, kai kita kryptimi, juda keliais kaip sunkvežimis. Pati mašina sveria apie 25 tonas, su padargais jos svoris yra dar didesnis“, – apie technines galimybes pasakoja A. Radzevičius.

Mašinoje yra sumontuoti du dyzeliniai varikliai po 550 arklio galių, kurie užtikrina kokybišką darbą. Jeigu operacijai atlikti nereikia didelės jėgos, veikia tik vienas variklis, jeigu padargas sunkesnis – sistema pati apskaičiuoja jėgą ir, prireikus, paleidžia antrąjį variklį.

Našumu traktorius lenkia keliais kartais

Į Vokietija apžiūrėti naujos mašinos kartu vyko ir „Agrokoncerno technikos“ direktorius Mindaugas Lapatkinas. Jam įspūdį paliko „Nexat“ manevringumas ir sklandus padargų keitimo procesas.

Stebėjome, kaip vyksta padargo keitimas ir paruošimas kitai operacijai. Pavyzdžiui, diskinis skutikas į purkštuvą buvo pakeistas greičiau nei per pusvalandį. Standartiškai tiek laiko reikia ūkininkui grįžus į ūkį su traktoriumi perkabinti kitą padargą. Tačiau dėl savo konstrukcijos ši mašina yra žymiai našesnė. Darbą, kuriam atlikti vidutiniškai reikia nuo 4 iki 8 traktorių, „Nexat“ gali padaryti viena“, – įspūdžiais dalijosi M. Lapatkinas.

Dar vienas šios naujos koncepcijos mašinos pranašumas, kad vairuotojas važinėja tomis pačiomis vėžiomis. Tai reiškia, kad pagrindas tose vietose pasidaro kietesnis ir yra mažiau galimybių įklimpti lauke, taip pat, lyginant su įprastai darbus atliekančiais traktoriais ir kombainais, lauke lieka mažesnis skirtingo pločio technologinių vėžių tinklas. Tokiu būdu yra labiau tausojami ir augalai, ir dirvožemis.

Mašinos apsisukimai yra automatizuoti, realiai ji jau yra ruošiama robotizacijai. Dėl savo manevringumo ji gali žymiai efektyviau išdirbti ir užsėti laukų kampus ir galulaukes, sunkiau privažiuojamas vietas. Standartiniai traktoriai to padaryti negali“, – pastebi M. Lapatkinas.

Pakeisti ūkininkų įpročiams reikia laiko

Nors ši modulinė mašina paliko tikrai gerą įspūdį visai Vokietijoje viešėjusiai komandai, „Agrokoncerno technika“ vadovas M. Lapatkinas nedrįsta prognozuoti, ar ji pakeis šiuo metu įprastas žemės ūkio mašinas. Potencialo tikrai daug yra, tačiau daug lems įvairios aplinkybės, tokios kaip susitarimai su mašinai reikalingų padargų gamintojais, serviso ir technikos aptarnavimo sprendimai. Taip pat svarbu, kaip šios technikos gamintojai sugebės padidinti savo gaminamų mašinų gamybos apimtis.

Po ilgo laiko rinkoje atsirado nestandartinis modelis, visai kita žemės ūkio technikos koncepcija. Šiame etape dar labai sunku pasakyti, kiek jis bus populiarus. Tikriausiai daug lems gamintojų sprendimai, taip pat ir tai, ar ūkininkai ryšis keisti savo įpročius, įprastas operacijas bei apskritai supratimą, kokia turi būti žemės ūkiui skirta mašina. Perspektyvų matome tikrai daug, o ar jos virs žemės ūkio technikos revoliucija parodys laikas“, – reziumuoja M. Lapatkinas.

Jo kolega R. Radzevičius skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, „Agrokoncerno“ įmonių grupės įkurtam „Ateities ūkiui“, kuriam priklauso apie 2 tūkst. hektarų dirbamos žemės, pilnai aptarnauti užtektų vienos tokios mašinos. Toks sprendimas leistų optimizuoti darbus, taip pat išspręsti personalo trūkumo problemą. Mašinai aptarnauti užtenka dviejų pakaitomis dirbančių operatorių ir poros pagalbinių darbininkų. Rudenį komanda planuoja dar vieną vizitą į Vokietiją, kur stebės, kaip „Nexat“ modulinė mašina nuimdama derlių atlieka kombaino funkcijas.