Blog title

Naujos galimybės žemdirbiams – regioninėse konferencijose

Justinas ADOMAITIS
ŪP korespondentas

Per Lietuvą ritasi tūkstančius žemdirbių kasmet sukviečianti tradicinė „Agrokoncerno“ konferencija, šiemet pavadinta „Patirtis ir galimybės prieš neeilinius 2018 metus“. Konferencijos skirtos su ūkininkais aptarti ateinančio sezono naujoves, rinkų tendencijas ir žemdirbių lūkesčius. Šiemet įvairiuose Lietuvos regionuose organizuojami renginiai sutampa su „Agrokoncernui“ svarbia data – bendrovės specialistai savo patirtimi su ūkininkais dalijasi jau 25 metus.

Esminė sąlyga – pasitikėjimas

Kaip Kaune vykusioje konferencijoje dalyviams sakė UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys, praėjusių metų rudens pamokos skatina ūkininkus ir jų verslo partnerius ieškoti naujų būdų padidinti žemės ūkio gamybos efektyvumą, mažinti produkcijos savikainą, prognozuoti ateities rinkos pokyčius. Konferencija Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) į didžiulę amfiteatrinę auditoriją sukvietė augalininkystės ūkiais garsaus Kauno rajono ūkininkus, taip pat jų kolegas iš gretimų rajonų. Įžanginiu žodžiu renginį pradėjęs „Agrokoncerno“ bendrovės direktorius E. Šakys pasidalijo pastebėjimais apie jau įvykusius susitikimus su Kretingos, Raseinių, Šakių, Alytaus, Šiaulių, Kelmės, Marijampolės rajonų žemdirbiais. Šiuose regionuose konferencijas jau aplankė apie 1000 žmonių. Taip pat numatyta susitikti su Biržų, Akmenės, Vilkaviškio, Rokiškio, Panevėžio, Ukmergės, Ignalinos, Jurbarko ir kaimyninių rajonų ūkininkais.

Pasak E. Šakio, svarbiausia verslininkų ir žemdirbių bendradarbiavimo sąlyga – pasitikėjimas. Nuolatiniai mokslo ir technologijų naujovėmis grįsti patarimai ūkininkams padeda mažinti verslo riziką. Tokius „Agrokoncerno“ vadovo E. Šakio žodžius patvirtino ir tai, kad ASU auditorija buvo sausakimša.

Ratus ruošk žiemą

Žemės ūkio technikos naujoves gausiai susirinkusiems žemdirbiams pristatė UAB „Agrokoncerno technika“ direktorius Donatas Višniauskas. Tiems augalininkystės ūkiams, kurių plotas yra iki 150 ha, jis rekomendavo naujo modelio kombainą NOVA 330 su klasikine kūlimo būgno sistema. Sezono naujovė – didelio pravažumo viso vikšro kombainas VECTOR 450 TRACK žemdirbiams patrauklus dėl palankaus kainos ir kokybės santykio. Kombainą jau užsisakė Švenčionių r. ūkininkas, įvertinęs, kad pastarieji dveji metai buvo labai sudėtingi dėl gausaus lietaus ir pažliugusių laukų. Ratiniais kombainais nebuvo galima įvažiuoti į laukus, nebuvo galimybės laiku nupjauti javus, o tai žemdirbiams atnešė didžiulius nuostolius. Pasak D. Višniausko, žemdirbiams rekomenduotinas atnaujintas javų kombainas ACROS 595 PLUS. Jo privalumai yra pjaunamosios kopijavimo sistema „ConturPro“, 335 AG variklis „Cummins“, didžiausias rinkoje kūlimo būgnas ir didelis našumas – 16 tonų javų per valandą.

„Rostselmash“ gamykla atnaujino dviejų būgnų kratiklinį kombainą RSM 161. Dabar jo našumas – 30 tonų per valandą. Pagal ūkininkų pageidavimus gali būti pasiūlyta pusiau vikšrinė važiuoklė arba visų varančių ratų sistema. Kombainas turi galingą ir ekonomišką 360 AG variklį „Cummins“. Palyginti su vakarietiškais analogais, šis kombainas neatsilieka savo kokybe ir darbo komfortu, tačiau yra trečdaliu pigesnis.

„Lietuvos žemės ūkyje populiarėjantis lankstinio rėmo VERSATILE traktorius ištvermingumu dažnai lyginamas su žemaitukų veislės žirgais“, – sakė D. Višniauskas, pristatydamas ratinį 400 AG traktorių VERSATILE MFWD 265 bei vikšrinius VERSATILE DELTA TRACK, kurių variklių galingumas siekia 520–610 AG. Pasak D. Višniausko, minėto modelio traktoriai ne tik galingi, bet ir manevringi, turi 16 pavarų važiuoti į priekį ir 9 pavaras važiuoti atgal.

Artėjančiam pavasario darbų sezonui D. Višniauskas rekomendavo universalią sėjamąją POTTINGER TERRASEM su trąšų įterpimu, taip pat prieš keletą mėnesių Hanoverio (Vokietija) parodoje pristatytą banguotų diskų sistemą. Įvairaus dydžio Lietuvos ūkiuose populiarios POTTINGER firmos pakabinamos ir prikabinamos sėjamosios, SERVO plūgai, noraginiai ir diskiniai skutikai. Natūraliam dirvožemio atnaujinimui rekomenduojamas giluminis purentuvas JYMPA. Susidaręs dirvožemio padas suardomas iki 55 cm gylio, sukuriamas natūralaus drenažo kanalas, atkuriama natūrali vandens cirkuliacija. Pasak D. Višniausko, tai ypač aktualu po pernykščio rudens, kai dirvos po liūčių įmirko.

„Agrokoncerno technikos“ vadovas pristatė prikabinamus purkštuvus „FarmGEM“, taip pat tiksliosios žemdirbystės sprendimus: valdymo terminalus su programine įranga, visiškai automatinio vairavimo technologijas.


UAB „Agrokoncernas“ sėklų skyriaus vadovas D. Matulis,
UAB „Agrokoncernas“ direktorius E. Šakys,
UAB „Agrokoncerno grūdai“ grūdų supirkimo vadovas T. Urbonas,
UAB „Agrokoncernas“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas A. Radzevičius.

Augalų priežiūros naujovės

Apie naujas augalų veisles, pasėlių tręšimą ir apsaugą nuo piktžolių bei kenkėjų konferencijoje ASU kalbėjo „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus ir augalų apsaugos produktų grupės vadovai Danas Matulis ir Arnas Radzevičius.

„Mes patys auginame ir ūkininkams rekomenduojame pačių inovatyviausių žemės ūkio augalų veislių sėklų, kurios yra atrinktos kaip gerai derančios mūsų klimato sąlygomis“, – sakė D. Matulis. Kaip labiausiai pasiteisinusią jis nurodė pernai rekordinius derlius davusią hibridinę žieminių rapsų veislę ‘Mercedes H’. Jis pastebėjo, jog žieminiais rapsais ‘Mercedes H’ Lietuvoje apsėjamas kas penktas šios kultūros hektaras. Visos aptartos veislės pristatytos kaip derlingos ir gerai žiemojančios. Buvo pristatytos net trys naujos žieminių rapsų veislės – hibridinės ‘DK Extract’,‘DK Secret’ ir linijinė žieminių rapsų veislė ‘Butterfly’.

Specialisto teigimu, šiemet vasarinių rapsų plotai didės, todėl jis rekomendavo sėti ankstyvą ir derlingą ‘Mirakel H’, vidutinio ankstyvumo ‘Click CL’ vasarinių rapsų veislę.

„Agrokoncerno“ direktorius E. Šakys pristatė išmaniąją augalininkystės ūkių procesų valdymo programą „Agrosmart ūkiams 2.1“. Ja naudodamasis ūkininkas gali iš anksto susiplanuoti visus technologinius ir agrocheminius darbus, o prasidėjus sezonui juos pakoreguoti. Pasak E. Šakio, nauji technologiniai sprendimai naudojantis programa leidžia sumažinti augalų sėjos, tręšimo ir apsaugos nuo kenkėjų kaštus, lemia didesnį derlių. Tuo konferencijoje buvo ypač susidomėjusi jaunoji ūkininkų karta.

Daug technologinių naujovių prižiūrint augalus pristatė „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas A. Radzevičius. Jis komentavo herbicidų veikimo rapsų pasėliuose būdus, kalbėjo apie konkrečius preparatus, laiką, kada juos reikia purkšti ir pan. Atskirai kalbėta apie silosui skirtų kukurūzų priežiūrą ir apsaugą. Tas pats ir su tręšimo programa: vienoks žieminių kviečių, kitoks – vasarinių kviečių. Daug metų „Agrokoncernas“ tiria įvairias augalų tręšimo programas ASU, geriausius sprendimus siūlo pritaikyti ir žemdirbiams savuose ūkiuose.

„Trečius metus tiriame žieminių kviečių veislių žiemkentiškumą. Šiais metais tiriamų veislių yra daugiau nei keturiasdešimt, – pasakoja D. Matulis, – pastebėjome labai didelius skirtumus tarp tiriamų veislių.“

„Agrokoncerno“ specialisto teigimu, pasiteisino pačios derlingiausios ir stabiliausios ‘Dagmar’, ‘Artist’, ‘Janne’ ir ‘Wilejka’ žieminių kviečių veislės.

Lietuva ir pasaulio grūdų rinka

UAB „Agrokoncerno grūdai“ grūdų supirkimo vadovas Tomas Urbonas konferencijoje apžvelgė Lietuvos ir pasaulio grūdų rinką, šalies ūkių derlingumo ir eksporto padėtį. Pagrindinės lietuviškų rapsų eksporto kryptys pernai buvo Vokietijos, Nyderlandų ir kai kurios Latvijos bendrovės, miežių – Saudo Arabija, pupų – Egiptas, žirnių – Indija. Praėjusiais metais kviečių eksportuota apie 3 mln. t: į Turkiją – 707 tūkst. t, Saudo Arabiją – 519 tūkst. t, Ispaniją – 275 tūkst. t, Nyderlandus – 203 tūkst. t, Pietų Afriką – 150 tūkst. t, Nigeriją – 141 tūkst. t, į Latviją (daugiausia tolesniam eksportui) – 459 tūkst. t.

Pasak T. Urbono, Lietuvos grūdų eksporto rinka labai priklauso nuo kaimyninės Rusijos derliaus ir situacijos joje.

„Kai norime parduoti naujojo derliaus grūdus anksti juos atkraunant, kaimynai paprastai pasiūlo pigesnių ankstesnio derliaus grūdų“, – kalbėjo T. Urbonas. Konferencijoje dalyvaujantiems žemdirbiams jis patarė domėtis javų situacija pasaulyje, kuri priklauso ir nuo pasėlių plotų, dolerio kurso, fondų spekuliacijų, naftos kainų, šalčių, sausrų ar drėgmės pertekliaus atskiruose regionuose ar derliaus likučių pasaulyje. Pavyzdžiui, šiemet Lietuvoje, tikėtina, sumažės žirnių plotai, nes Indija įvedė 50 proc. muitą, be to, žalinimo programos reikalavimai pasikeitė, tačiau pasaulyje šiuo metu yra įtemptas miežių balansas ir dėl to šiuo metu gana brangūs miežiai.

„Per pastaruosius dešimt metų žemdirbiai, bendradarbiaudami su „Agrokoncernu“, įsisavino daug verslo naujovių, įdiegė nemažai naujų technologijų, pradėjo naudoti intensyvesnes augalų veisles, todėl augalų derlingumas išaugo“, – sakė T. Urbonas. Jo teigimu, žieminių rapsų bendras Lietuvos derlingumas nuo 2,5 t/ha padidėjo iki 3,2 t/ha, o atskiruose ūkiuose siekė 4,5 t/ha ir daugiau, kviečių Lietuvos derlingumas – nuo 4,75 t/ha (2016 m.) iki 5,23 t/ha (2017 m.), o kai kuriuose ūkiuose vidutinis derlius siekė daugiau nei 8 t/ha.

„Agrokoncerno“ konferencijos pertraukų metu žemdirbiai diskutavo su pranešėjais, domėjosi naujais bendrovės siūlomais produktais, tarėsi dėl tolesnio bendradarbiavimo. Tie, kuriuos domina konferencijose pristatomos naujovės, artimiausias nemokamų renginių datas, vietas ir registracijos formą gali rasti internete www.agrokoncernas.lt/konferencija.