Blog title

„Agrokoncerno“ lauko akademija: nuo sėjos iki derliaus

(Stasys JOKŪBAITIS, „Ūkininko patarėjas“)

Daugiau kaip 500 ūkininkų, žemės ūkio bendrovių specialistų praėjusį penktadienį susirinko į tradicinę „Agrokoncerno grupės“ organizuojamą lauko dieną. Kaip ir praėjusiais metais, ji surengta Pakruojo rajone, Žvirblonių žemės ūkio bendrovėje.

Renginio dalyviai apžiūrėjo ūkio laukuose auginamų žieminių rapsų, vasarinių ir žieminių kviečių, miežių plotus, klausėsi „Agrokoncerno“ specialistų ko­mentarų apie šiuose laukuose pasėtas veisles, naudotas augalų auginimo technologijas, pasėlių tręšimą ir priežiūrą, po žiemos išryškėjusias stipriąsias ir silpnąsias atskirų veislių savybes. Lauko dienos organizatoriai nešykštėjo patarimų, pademonstravo parduodamą techniką, atsakė į gausius ūkininkų klausimus.

Dauguma laukų sausros ataką atlaikė
Iš pat ankstaus ryto pylęs lietus nesutrukdė pasidalyti patirtimi, pasikonsultuoti atvykusių žemdirbių. Laukai jau beveik du mėnesius buvo kamuojami sausros, o gavę drėgmės lauko dienos išvakarėse dar nespėjo sužaliuoti. Ten, kur drėgmė buvo surenkama drenažo vamzdžių, matėsi tamsesni žali ruožai.

Žvirblonių žemės ūkio bend­rovės vadovas Gediminas Čiulada neslėpė, kad daugiau kaip 3000 ha ūkyje sausra padarė žalos, tačiau dauguma pasėlių vis dėlto atlaikė šią gamtos ataką. Daugiau nuostolių patirta dėl kritusių pieno supirkimo kainų.

„Mūsų ūkis mišrus, turime apie 700 karvių, 965 ha kviečių, 247 ha kukurūzų, taip pat žirnių, rapsų, daugiamečių žolių, atliekame įvairius bandymus, todėl galime daug ką parodyti, pasidalyti savo patirtimi“, – sakė G. Čiulada.

Ką žada kvadratinis metras javų?
„Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius, tarsi prityręs gidas, vedžiojo lauko dienos dalyvius nuo vienos javų veislės prie kitos. Dar prieš šį renginį buvo nupjauta po vieną kvadratinį metrą įvairių veislių augalų, suskaičiuotos užaugintos varpos ir jose bręstantys grūdai, parengti stendai, kad būtų galima akivaizdžiai pamatyti, įvertinti būsimą derlių, kuo geresnė viena ar kita veislė. Ūkininkai, žemės ūkio bendrovių atstovai savo akimis pamatė, kaip atrodo laukai ir kokį jie žada derlių.

„LAMMC Žemdirbystės institute Akademijoje mes taip pat bandome įvairias veislių rūšis, kad vėliau savo klientams galėtume pasiūlyti jiems geriausiai tinkančias. Kartais manęs klausia, kokią rinktis. Daug kas priklauso nuo žemės – sunki ji ar lengva, nuo to, kaip ji bus tręšiama, ar bus naudojami augimo reguliatoriai, laiku kovojama su kenkėjais ir ligomis. Vieną receptą čia pateikti sun-ku“, – sakė A. Radzevičius.

Lygino rodomus laukus su savais
Specialisto teigimu, pavyzdžiui, EDVINS žieminiai kviečiai labiau tinka lengvoms žemėms. Tai ankstyva veislė, tiesa, šiek tiek linkusi į išgulimą, nes yra aukšta. ARTIST žieminių kviečių veislę jis rekomendavo būtinai papildomai tręšti azotu.

Kaip labai atsparią ligoms žieminių kviečių veislę A. Radzevičius nurodė GAJA DS. Ji šiek tiek vėlyvesnė.

Sėklų skyriaus vadovas gerai įvertino Žvirblonių ūkyje auginamą DAGMAR žieminių kviečių veislę, šiek tiek vėlyvesnę vokiškos kilmės JANNE žieminių kviečių veislę. Pastaroji nesunkiai įveikia lietuvišką žiemą, subrandina aukštos kokybės grūdus.

Kai kurie lauko dienos dalyviai lygino savo javų laukus su matytais Žvirblonių žemės ūkio bendrovėje, džiaugėsi, kad anksčiau paklausė „Agrokoncerno“ specialistų patarimų ir dabar laukia gražaus derliaus.

Ginantis nuo kenkėjų reikia pataikyti
Rapsų laukuose atvykusius pasisemti patirties žemdirbius konsultavo „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka.
Jo teigimu, pusiau žemaūgiai žieminiai rapsai dėl specifinio augimo rudenį visada žiemoja geriau nei aukštaūgiai ir pristatė veislę DK SENSEI H, kuri jau ir derlingumu prilygsta aukštaūgėms. Šią veislę galima sėti anksčiau.

Įspūdingai atrodė MERCEDES H veislės rapsų laukas. Tai viena derlingiausių ir labai geru žiemojimu pasižyminti veislė. E. Maršalkos prognozėmis, šiemet, nors apie du mėnesius nebuvo lietaus, čia laukiama daugiau kaip po 4 t derliaus iš hektaro. Šią veislę galima sėti ir vėluojant, nes greitai vystosi rudenį.

Kalvotose ar mažiau derlingose žemėse jis rekomendavo sėti naują, gerai peržiemojančią RAFFINESS H veislę.

Specialistas užsiminė apie jau plintančią šaknies gumbo problemą, kurią įveikti yra labai sunku. Įprastinės veislės negali būti sėjamos užsikrėtusiuose laukuose, tačiau yra išeitis – sėti šaknies gumbui atsparias veisles, tokias kaip veislė MENTOR H.

Kalbėdamas apie augalų apsaugą nuo kenkėjų, jis pabrėžė, kad labai svarbu pataikyti tą momentą, kai kenkėjai masiškai paplinta pasėlyje. Pavėlavus ar paankstinus purškimą naudos bus nedaug.

Rekomendavo keletą herbicidų variantų
Šiais metais žieminiai rapsai pražydo, kai oras buvo dar per šaltas žiedinukams ir jie daug žalos nepadarė. Tačiau kopūstiniai stiebiniai, ankštariniai paslėptastraubliai ir gumbauodžiai Vidurio Lietuvoje pakenkė labai smarkiai. Tokį gausų šių kenkėjų antplūdį sunku prognozuoti, o pastebėjus žalą jau buvo per vėlu. Ūkyje buvo panaudotas insekticidas AVAUNT. Dėl specifinio veikliosios medžiagos nesuskilimo net aukštoje temperatūroje jis pasižymi ilgu veikimu.

Artėjančiai rapsų sėjai, agronomas rekomendavo keletą herbicidų variantų. Jei netrūksta drėgmės – herbicidus BUTISAN AVANT ar BUTISAN STAR, kurie išsiskiria labai plačiu naikinamų piktžolių spektru, o esant sausesnėms sąlygoms ar šiaudų liekanoms geriau po sudygimo naudoti METAZAMIX ir RAPSAN herbicidų mišinį.

Rodydamas fomozės pažeistas rapsų šaknis E. Maršalka akcentavo, kad kovoti su fomoze galima tik labai trumpą laiką, kai rapsai turi 4–6 lapelius. Rudenį JUVENTUS purškiant rapsus jis atlieka du darbus: reguliuoja augimą ir apsaugo nuo fomozės. Tai tikrai ekonomiškas sprendimas.

Lauke buvo apžiūrėta ir aptarta 12 skirtingų žieminių rapsų veislių.

Šešiaeilės varpos brandina gerą derlių
UAB „Agrokoncernas“ vadovas Edgaras Šakys žemdirbiams aprodė vasarinių kviečių ir miežių laukus, pasidalijo mokslinėmis ir praktinėmis žiniomis apie jų auginimo technologiją, tręšimą, priežiūrą, kovą su kenkėjais ir ligomis.

Bendrovės vadovas pristatė labai derlingą, atsparią išgulimui, stiprias šaknis formuojančią vasarinių kviečių veislę ROSPUDA, vasarinių miežių – TESLA, pasižyminčią geru krūmijimusi ir atsparumu ligoms. Pristatė derlingumo rekordus mušančią vasarinių šešiaeilių miežių veislę EDVIN. Jos varpoje grūdų yra gerokai daugiau negu dvieilėje, tačiau jie šiek tiek smulkesni. Pernai ūkis šios veislės miežių prikūlė po 8–8,5 t iš hektaro.

„Agrokoncerno grupės“ grūdų augintojus jau kuris laikas gerais rezultatais džiugina vasariniai kviečiai KWS AKVILON. E. Šakys priminė, kad tai vidutinio ankstyvumo, ligoms atspari ir labai derlinga veislė, iš esmės nenusileidžianti žieminiams.

Demonstravo žemės ūkio techniką
Šalia veislių bandymo lauko buvo išrikiuota šiuolaikinė žemės ūkio technika, kuria prekiauja UAB „Agrokoncerno technika“. Bendrovės vadovas Donatas Višniauskas aprodė susirinkusiesiems „Rostselmash“ kombainus RSM 161, pirmą kartą Lietuvoje pristatytą ACROS 595 Plius, kuris apie 30 proc. našesnis, palyginti su jo pirmtaku ACROS 580, supažindino su jų techninėmis charakteristikomis.

Lauko dienos dalyviai galėjo ne tik apžiūrėti pristatytą žemės ūkio techniką, bet ir pamatyti, kaip ji dirba laukuose. Čia buvo išbandyti POTTINGER plūgas, skutikas, sėjamoji su trąšų įterpimu, JYMPA giluminis purentuvas, FARMGEM savaeigis purkštuvas. Jų technines specifikacijas ir privalumus pristatė UAB „Agrokoncerno technika“ vyr. vadybininkas Tomas Ragauskas.

Dalis tokios jau dirba Žvirblonių žemės ūkio bendrovės laukuose.

Sandros PAULAUSKIENĖS nuotraukos Nr. 940/7


„Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius, tarsi prityręs gidas, vedžiojo lauko dienos dalyvius nuo vieno javų lauko prie kito.


Rapsų laukuose atvykusius pasisemti patirties žemdirbius konsultavo „Agrokoncerno“ augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka.
 



Nepaisant ilgokai užsitęsusios sausros, Žvirblonių žemės ūkio bendrovės laukuose bręsta neblogas derlius.






Šiuolaikinė žemės ūkio technika, kuria prekiauja UAB „Agrokoncerno technika“. Lauko dienos dalyviams buvo parodyta, kaip lauke dirba FARMGEM savaeigis purkštuvas, POTTINGER žemės dirbimo ir sėjos technika.