Blog title

Agroverslo partnerystės siekis – pelningas inovatyvus ūkis

Justinas ADOMAITIS,
"Ūkininko patarėjas"

Gamta žemdirbį pabara ir pamoko vienais metais atsiųsdama gausias liūtis, kitais – dykumų saulę. Augalininkystės ūkio šeimininkas ieško galimybių mažinti verslo rizikas, investuoja į pažangias technologijas, pagrįstas mokslo žiniomis ir bandymų praktika. Vienas grūdas, patekęs į dirvą, gali išleisti kelis stiebus, o pupa subrandinti ne penkias, o kelias dešimtis ankščių. Tereikia pasikliauti specialistų patarimais. Būtent tokį kelią šimtams iš visos Lietuvos susirinkusių žemdirbių pasiūlė „Agrokoncerno“ bendrovė, Sereikių kaime (Šiaulių r.) surengusi didžiąją lauko dieną, kurioje pristatė daugiau nei dvidešimt skirtingų augalų veislių, išbandytų šalies mokslo įstaigų, pačios bendrovės ir ūkininkų ūkių laukuose, taip pat inovatyvius BASF augalų apsaugos produktus.

Su žemdirbiais bendravo „Agrokoncerno“ vadovai, specialistai, dailiai „sušukuotus“ bandymų laukelius su skirtingomis augalų veislėmis pristatė agronomai, augalų apsaugos specialistai Danas Matulis, Arnas Radzevičius, Aurimas Maršalka. Žemės dirbimo, derliaus dorojimo techniką lauko dienos dalyviams pristatė „Agrokoncerno technika“ bendrovės direktorius Donatas Višniauskas.

Produktyvios augalų veislės

Ūkininkai iš Pakruojo, Kupiškio, Zarasų, Alytaus ir kitų rajonų, pasidaliję grupėmis, susipažino su Vakarų Europos šalyse auginamomis ir Lietuvos žemdirbiams rekomenduojamomis augalų veislėmis, jau patikrintomis „Agrokoncerno“ ūkių bandymų laukeliuose („Agrokoncerno“ bendrovės ūkiuose yra 864 augalų veislių bandymų laukeliai, dar 466 – Lietuvos agrarinių ir miško mokslų centro Žemdirbystės institute, 108 – šalies ūkiuose). Atsivežtos augalų veislės tiriamos, nustatoma, kur ir kaip Lietuvos sąlygomis jas tinkamiausia diegti.

Šiųmetė naujiena – provokaciniuose bandymuose atrinkta žieminių kviečių veislė ‘Wilejka’. Ji sukurta Lenkijos selekcinėje kompanijoje, labai derlinga, brandina stambius, aukštų kokybinių parametrų grūdus, gerai žiemoja, atspari ligoms, ypač varpų septoriozei, fuzariozei, rudosioms rūdims, miltligei. Trejus metus ‘Wilejka’ žieminiai kviečiai tirti Plungės, Kauno, Pasvalio ir Utenos rajonų dirvose. Pasak A. Radzevičiaus, šios veislės kviečius galima sėti pamiškėse, nes dėl akuotų jų vengia šernai.

Šį rudenį „Agrokoncerno“ ūkių laukuose padidės žieminių kviečių ‘Advokat’ ir ‘Janne’ plotai. Abi veisles sukūrė skirtingų Vokietijos kompanijų selekcininkai. ‘Advokat’ veislės žieminiai kviečiai derlingi, vidutinio ankstyvumo, atsparūs miltligei ir stiebalūžei, ‘Janne’ gerai žiemoja, krūmijasi, saugo drėgmę, kas ypač aktualu sausringais laikotarpiais.

Naisių bendrovės bandymų laukeliuose šalies ūkininkai buvo supažindinti su labai ankstyva, gerai žiemojančia žieminių kviečių veisle ‘Edvins’, sukurta Latvijos selekcininkų. Derlinga ir labai ankstyva žieminių kviečių veisle ‘Dagmar’, atsparia išgulimui, miltligei, varpų fuzariozei, sukurta Čekijoje. Labai derlinga, ankstyva vokiečių sukurta žieminių kviečių veisle ‘Artist’.

„Agrokoncerno“ vadybininkai ir specialistai lauko dienos dalyviams negailėjo sėjos, pasėlių priežiūros ir sėjomainos, derlingumo planavimo patarimų. Pavyzdžiui, vasariniai kviečiai ‘KWS Akvilon’, ‘Cornetto’ skiriasi savo branda, bet veislės gerai krūmijasi, labai derlingos, atsparios ligoms, priemolio dirvose gali duoti apie 7–8 t/ha.

Vasariniai miežiai ‘Kaarle’, ‘Tesla’, ‘KWS Irina’ – puikus priešsėlis žieminiams rapsams, o ‘KWS Irina’ – salyklinė veislė, labai derlinga ir atspari ligoms. Iš hektaro galima prikultiiki 7–8 t.

Strategija – mažinti gamybos kaštus

„Kai po agronomijos studijų universitete pradėjau dirbti ūkyje, iš hektaro gaudavome 3–4 t kviečių, – prisimena „Agrokoncerno“ vadovas Edgaras Šakys, – šiandien pasakyk bet kuriam į renginį atvykusiam ūkininkui apie tokį derlių – nusišaipys.“

„Žieminių kviečių veislės ‘Edvins’ varpos labai dekoratyvios, jas parduodu gėlių salonams,“ – prisipažino vienas Vilniaus krašto ūkininkas.

Lauko dienoje žemdirbiai susipažino su populiariausiomis hibridinėmis žieminių rapsų veislėmis:
‘Mercedes’, ‘President’, ‘Phoenix CL’, ‘Mentor’, sukurtomis Vokietijoje, ‘Anderson’, ‘DK Secret’, ‘DK Extract’, sukurtomis Prancūzijoje, labai derlingomis, atspariomis ligoms, išgulimui, ankštarų atsidarymui.

Pasak A. Radzevičiaus, žieminių rapsų naujiena – ‘Clearfield’ technologijos hibridas ‘Phoenix CL’, skirtas vėlyvai ir vidutinio atsparumo sėjai įvairiuose dirvožemiuose, ypač jei laukai užkrėsti garstukais ir svėrėmis. Lietuvos laukuose išbandyta ir labai derlinga ‘Monsanto’ selekcijos veislė ‘DK Extract’, jai nenusileidžianti hibridinė rapsų veislė ‘Mercedes’, kurios sėklos didelės ir labai aliejingos.

Ilgokai stabtelėta prie Prancūzijoje išvestos žirnių veislės ‘Navarro’, Vokietijoje sukurtos pašarinių pupų veislės ‘Tiffany’ laukelių. Pasak „Agrokoncerno“ specialistų, kiekvienas pupos augalas savo stiebe gali turėti 50 ankščių, bet subrandina tik šešias. Specialistų skaičiavimu, viena ankštis – tai 800 kg/ha derliaus. Be to, jas tręšiant dalis mineralinių medžiagų lieka dirvoje ir naudingos kitoms būsimoms kultūroms. Pupų savikaina – 4,13 t/ha, žirnių – 4,55 t/ha. Lietuvos sąlygomis iš hektaro pupų galima gauti 6 t derlių, žirnių – 5,5 t. Be to, pupos labai paklausios eksporto rinkose. Pasak agronomo A. Maršalkos, po kelerių metų hektaras pupų subrandins 8 t derlių.

Sisteminė augalų priežiūra

„Mes sukūrėme „Agroplus“ technologiją, kuri grindžiama siekiu, kad augalai, kada jiems reikia, turėtų visą paletę maisto medžiagų ir apsaugos priemonių, – kalba UAB „Agrokoncernas“ vadovas E. Šakys, – mes orientuojame žemdirbius rinktis produktų sistemą, nes augalams maitinti reikia apie 16–18 maisto medžiagų. Kiekvieno jų deriniai įvairioje augimo stadijoje yra skirtingi ir reikia atrasti, kada, kas ir kur. Mes jaučiame, kad turime būti inovatyvūs, lygiai taip pat yra grupė ūkininkų, kurie taip pat siekia tokiais būti. Tai reiškia, kad jie lanko visas lauko dienas, seminarus, mokymus, svarbu, ką jie juose išgirsta. Aš džiaugiuosi, kad tie, kurie eina, mokosi, savo ūkiuose turi kuo didžiuotis.“

„Agrokoncerno“ verslo partnerio BASF atstovai lauko dienos dalyviams pristatė tris naujausius augalų apsaugos produktus: pusantros tonos iš hektaro priedą garantuojančią rapsų apsaugos nuo sklerotinio puvinio ir juodosios dėmėtligės priemonę „PICTOR ACTIVE“, fungicidą „PRIAXOR“, saugantį žieminius ir vasarinius javus nuo streso, nudeginimo saule, ir javų beicą „KINTO PLUS“, garantuojantį sveiko augalo startą.

Lauko dienos dalyvius Naisių žemės ūkio bendrovės laukuose nustebino dalykiškas ir motyvuotas produktų pristatymas. Bandymų plotuose buvo įrengti ekranai, Agroverslo partnerystės siekis – pelningas inovatyvus ūkis kuriuose „Agrokoncerno“ specialistai, pasiremdami mokslininkų skaičiavimais ir AGROSMART programa, demonstravo lenteles ir schemas, kuriose buvo išdėstyta augalininkystės verslo kaštai, galimybės ir būdai derlingumui didinti ir produkcijos savikainai mažinti.

Renginį vainikavo modernios ir galingos žemės ūkio technikos pristatymas. Javų kombainas „RSM 161“, kurių Lietuvos ūkiuose jau dirba kelios dešimtys, buvo „paskolintas“ iš vieno Šiaulių r. ūkio, „Rostselmash“ kombainai „Vector 425“ ir „Acros 595“, kanadietiški traktoriai „Versatile 365“ ir „Versatile 550“, taip pat ražieninė sėjamoji „Pottinger Terrasem“, savaeigis ir prikabinamas purkštuvai „Farmgem Pioneer“, vartomasis plūgas „Pottinger“.

Didžiausia vertybė – žinios

„Su visais dalijamės žemdirbystės patirtimi, – kalba UAB „Agrokoncernas“ direktorius E. Šakys, – mūsų paslaugų paletė labai plati. Tai ir žemės ūkio technika, ir augalų sėklos, jų priežiūros priemonės, trąšos. Tas pats ūkininkas privalo turėti savo kieme ir techniką, ir sėklų, augalų priežiūros priemonių, turi galvoti, kam parduos derlių. Mes puikiai konkuruojame su kitomis firmomis aprūpindami žemdirbius, galime pasiūlyti paslaugas nuo sėklos pardavimo iki derliaus supirkimo. Ūkininkai mus renkasi dėl paslaugų prieinamumo, kokybės.Mūsų technologijos yra pagrįstos naujausiomis žiniomis, praktiškai išbandytos bendrovės ūkiuose. Esame kvalifikuoti, mums svarbiau, ne kaip parduoti, o ką žinoti, ką kada reikia padaryti, norint turėti kuo geresnius rezultatus su mažesnėmis išlaidomis, gauti geresnį derlių. Mes investuojame į mokslą, bandymus, bendraujame su mokslo įstaigomis, draugaujame su Lietuvos ir užsienio gamintojais, atsirenkame, kas tinkamiausia mūsų kraštui.“