Blog title

Bendras siekis garantuoja rezultatą

„Strube“ sėkmingai verčia dar vieną puslapį Lietuvos cukrinių runkelių sezone. Šiemet augintojams netrūko iššūkių, norint pelningai užauginti saldžiųjų šaknų derlių. Permainingas pavasaris pakoregavo ir cukrinių runkelių sėjos paruošimo darbus. 2018 metų balandžio pradžia pasižymėjo aukštesne temperatūra ir ženkliai gausesniu kritulių kiekiu. Kai kur Vidurio Lietuvoje balandžio pirmąjį dešimtadienį iškrito visas mėnesio kritulių kiekis. Gegužės mėnuo į istoriją įėjo kaip karščiausia gegužė per pastarąją pusę amžiaus. Kadangi runkeliams intensyviai augant būtinas pakankamas drėgmės kiekis dirvožemyje, vasaros pradžioje užsitęsusi sausra sukėlė papildomą galvos skausmą cukrinių runkelių augintojams. Didžiojoje Lietuvos dalyje buvo skelbiamas itin pavojingas reiškinys – stichinė sausra. Sausa buvo beveik visoje šalyje. Minėti nepalankūs veiksniai sulėtino augalų vegetaciją ir sukėlė papildomo streso.
 
Cukrinių runkelių auginimo patirtimi ir savo įžvalgomis sutiko pasidalinti Kėdainių krašte, Keleriškių kaime ūkininkaujantis Arvydas Šmigelskis. Ūkininkauti pradėjęs nuo 2001 metų ir šiuo metu su sūnumi valdantis apie 1000 hektarų, iš kurių skyrė virš 200 ha ploto cukriniams runkeliams. Džiugu, kad Arvydas apie 70 proc. šio ploto skyrė „Strube“ cukrinių runkelių veislėms, kurias renkasi pagal nuėmimo laiką. 2018 m. sezone ypač geru derlingumu pasižymėjo ‘Sarton’. Ši veislė labai gerai užsirekomendavo stabiliu ir gausiu derliumi bei puikiu pasėlio tankumu.
 
Pasak „Agrokoncerno“ agronomės-konsultantės Adelės Štelmokienės, populiariausios „Strube“ cukrinių runkelių veislės Kėdainių rajone praėjusiais metais buvo ‘Berny’, ‘Strauss’ ir ‘Sarton’. Agronomė-konsultantė ankstyvam kasimui rekomenduoja ‘Berny’, pačią cukringiausią veislę Kėdainių „Nordic“ bandymuose 2018 m., kurios cukringumas siekė net 20,67 proc., ir ‘Strauss’ (20,23 proc.). Vidutiniam ir vėlyvam kasimui Adelė rekomenduoja ‘Sarton’.
 
„Strube“ sėkmės istorija tęsiasi jau daugiau nei 140 metų. Džiugu, kad šios kompanijos vizija sutampa su mūsų vertybėmis. Kartu žengiame inovacijų ir efektyvių sprendimų kryptimi. Tobulėdami kartu su augintojais augame kaip patikimas ir stabilus partneris.
 
Pastaruoju metu inovacinės technologijos sparčiai vystosi žemės ūkyje. Selekcijos kompanijos kasmet sukuria daug naujų veislių. Augintojams nelengva apsispręsti, kokias veisles pasirinkti. Siekdama įvertinti naujų cukrinių runkelių veislių savybes UAB „Agrokoncernas“ kasmet atlieka gamybinius bandymus savo ūkio laukuose. Bandymuose stebime ir vertiname galimą potencialą, siekdami atrinkti pačias produktyviausias veisles, tinkančias Lietuvos klimatinėms sąlygoms.
 
Arvydo manymu, cukrinių runkelių augintojai išgyvena sudėtingą laikotarpį. Nors pastaraisiais metais nepalankios sąlygos augalams augti, derliui nuimti ir produkcijai supirkti, vis dėlto augintojas nenuleidžia rankų ir kantriai laukia teigiamų pokyčių cukraus sektoriuje. Juolab kad ūkyje yra visa reikiama infrastruktūra pelningai auginti saldžiąsias šaknis. Pasak augintojo, praėjusiais metais cukrinių runkelių nuėmimo sąlygos buvo itin palankios. Taip pat patogus transportavimas, nes cukraus fabrikas arti.
 
Arvydas ūkyje taiko tradicinį žemės dirbimą. Jis teigia, kad tam, jog cukrinių runkelių auginimas būtų pelningas, reikia kasti ne mažiau 60 t/ha. Todėl, augintojo teigimu, optimalus ir subalansuotas tręšimas cukriniams runkeliams yra ypač svarbus. Arvydas tręšia ne mažiau 700 kg/ha kompleksinės trąšos. Renkasi iš dviejų variantų: NPK(S) 8-19-29(3) arba NPK(S) 4-16-34(3). Taip pat papildomai 2 kartus tręšia runkelius azotinėmis trąšomis. Augintojas įvardija ir dirvos pado susidarymo problemą, kuri šiuo metu tampa vienu pagrindiniu galvos skausmu. Arvydas bendradarbiauja su „Agrokoncerno technika“, kuri šiai problemai spręsti siūlo itališką kombinuotą žemės dirbimo agregatą „Dracula“, su juo vienu metu galima atlikti visus dirvos paruošimo darbus iki 30 cm gylyje. Taip pat galima naudoti ir giluminį skutiką „Jympa“.

Augintojas kasmet stengiasi anksti pradėti ruošti dirvą cukriniams runkeliams ir pasėti optimaliu laiku, kai dirva jau įšilusi, kad cukriniai runkeliai kuo greičiau sudygtų ir sumažėtų dirvos plutos susidarymo rizika. Esant normalioms sąlygoms cukrinius runkelius pasėja per 4–5 dienas. Todėl šių metų sezonui užsakė 3D Plus technologija paruoštas „Strube“ veisles ‘Sarton’ ir ‘Strauss’. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad, norint turėti nepriekaištingą pasėlį, būtina purkšti herbicidais bent 3–4 kartus, priklausomai nuo oro sąlygų. Pasak augintojo, vienas pagrindinių cukrinių runkelių mikroelementų yra boras. Šis mikroelementas yra vienas svarbiausių auginant cukrinius runkelius. Esant sausringam laikotarpiui runkeliai neįsisavina boro iš dirvožemio, todėl būtina purškimu per lapus papildyti šio elemento atsargas. Per visą cukrinių runkelių vegetaciją ūkininkas išpurškia iki 6 l/ha preparato „AGROtop BORAS“, kurio norma yra 1–3 l/ha. Tai ypač svarbu sparčiu cukrinių runkelių augimo ir vystymosi tarpsniu.
 
Arvydas iš rudens cukriniams runkeliams numatytuose laukuose įsėjo garstyčias. Tai papildoma žalioji trąša, kuri praturtins dirvožemį ir papildys humuso kiekį jame. Taip pagerės ir dirvožemio struktūra.
 
Prekyba cukrinių runkelių sėklomis jau prasidėjo. Drąsiai rinkitės „Strube“ ir auginkite švariausius runkelius, cukrų ir gaukite didesnį pelningumą.



Jau ne vienerius metus „Agrokoncerno“ agronomė-konsultantė Adelė Štelmokienė džiaugiasi sėkmingu bendradarbiavimu su ūkininku Arvydu Šmigelskiu.