Blog title

Rapsai: nuo sėjos iki derliaus

(Stasys JOKŪBAITIS, „Ūkininko patarėjas“)

    
Lietinga vasaros pabaiga gerokai sujaukė ūkininkų lūkesčius. Beveik kasdien protarpiais pliaupiantis ar smulkiais lašeliais purškiantis lietus trukdo nuimti ne tik grūdinių augalų, bet ir rapsų derlių. Ūkininkai, pasirinkę labiausiai mūsų klimatui tinkančias žieminių rapsų veisles, pasinaudojo šiuolaikinio mokslo technologijomis, ne tik nepatyrė didesnių nuostolių, bet ir džiaugiasi derliumi.

Gamtos išbandymus atlaikė
Plungės rajone ūkininkaujantis Leonas Bendikas `MERCEDES` veislės žieminius rapsus šiemet augino pirmą kartą ir sako neapsirikęs.
„Gamta nepašykštėjo išbandymų – praėjusį rudenį sėjome į labai sausą dirvą, žiemos pradžioje spaudė šalčiai, pavasaris ir vasaros pradžia mus kamavo sausra, dabar jau kuris laikas laukus merkia lietus. Tačiau mano pasirinktos `MERCEDES` ir `DK SENSEI` veislės atlaikė visas orų negandas ir subrandino visai neblogą derlių – daugiau kaip po 4 tonas iš hektaro“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo L. Bendikas.

Pasak ūkininko, jei gamtos sąlygos leis, jis ir šiemet sės tas pačias rapsų veisles. „Pastebėjau, kad šios veislės rapsus galima sėti ir į drėgnesnę dirvą, todėl lietus gal labai smarkiai ir nesutrukdys“, – svarstė ūkio šeimininkas.

Šias rapsų veisles jis atrado apsilankęs „Agrokoncerno“ organizuojamose lauko dienose. „Mačiau, kaip gražiai atrodė jų laukai, vėliau pasidomėjau daugiau šiomis veislėmis skaitydamas literatūrą, pagaliau ir pats praktiškai įsitikinau, ko jos vertos“, – savo pasirinkimą komentavo L. Bendikas. Kaip ir praėjusiais metais, šiemet jis vėl planuoja ir vienos, ir kitos veislės pasėti po 15 hektarų.


`MERCEDES` žieminių rapsų veislė sulaukė bene daugiausiai ūkininkų atsiliepimų.

Pasirinko geriausias technologijas
„Šiais metais mano laukuose užaugo tikrai geras rapsų derlius. Iš `MERCEDES` byrėjo po 4,5 t/ha, `DK SENSEI` – po 4,3 tonos, o `ANDERSON` – po 4,4 t. Pasirinkome geriausias „Agrokoncerno“ specialistų rekomenduotas technologijas, atidavėme pasėliams viską, kas buvo numatyta, naudojome augimo reguliatorius, laiku purškėme, todėl ir rezultatais galime džiaugtis. Visa bėda, kad dabar lietingi orai labai trukdo nuimti ir suvežti į sandėlius tai, ką užauginome“, – sakė Ukmergės rajono ūkininkas Vaidotas Grybinas, ūkininkaujantis 500 ha žemės.

Jis neslėpė, kad konsultuojasi su specialistais, lanko įvairius seminarus, lauko dienas, kaupia teorines ir praktines žinias, džiaugiasi, kad parengti reikalingas technologijas jam padėjo „Agrokoncerno“ vadybininkas Ramūnas Juška.

„Auginant rapsus, reikia tam tikro lankstumo, operatyviai reaguoti į oro sąlygas, dirvožemį, vien teorinėmis žiniomis iš knygų čia neišsiversi. Svarbu pasirinkti orui ir dirvožemiui tinkamas veisles, trąšas ir kovos su piktžolėmis bei kenkėjais priemones. Iš viso aš auginu 60 ha rapsų, kasmet maždaug tokiame pačiame plote, nes taip man patogiau laikytis sėjomainos“, – patirtimi dalijosi ūkininkas.

Augino keturias veisles
Kelmės rajone ūkininkaujantis Kastytis Andriulis šiųmečiais rapsų derliais irgi nesiskundė. Savo ūkyje jis išbandė keturias žieminių rapsų veisles. Geriausios jam pasirodė `ANDERSON`, subrandinusi 4,5 t/ha, ir nauja žieminių rapsų veislė `RAFFINESS` H. `DK SENSEI` iš pradžių atrodė labai įspūdingai, tačiau vėliau šiek tiek išretėjo ir derlius buvo mažesnis – 4 t/ha. Neblogą derlių, ūkininko teigimu, užaugino ir linijinė rapsų veislė.

Iš viso rapsais K. Andriulis buvo apsėjęs 90 ha. Šį pirmadienį jis baigė nuimti jų derlių ir iš karto ėmėsi sėjos darbų. Šiemet jis ketina užsėti tokį patį plotą kaip ir pernai, tačiau jau tik trimis didžiausią derlių davusiomis veislėmis.

„Žemės mūsų rajone nenašios. Dėl blogų oro sąlygų sėja šiemet vėluoja, turime skubėti, nes terminai nelaukia. Pernai `ANDERSON` ir `DK SENSEI` sėjome į pūdymą, o `RAFFFINESS` – tiesiai į nukultą ir skutikliu išdirbtą miežių lauką. Tuo metu buvo labai sausa, todėl tokiu dirvos apdirbimo būdu išsaugojome daugiau drėgmės. Šiais metais oro sąlygos kitokios, todėl teks kai ką pakoreguoti. Džiaugiuosi, kad mums visada mielai talkina, nešykšti patarimų tikrai savo darbui pasišventęs „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius, todėl mums pavyksta prisitaikyti prie gamtos kaprizų ir gauti neblogus derlius. Auginti rapsus – visada savotiška rizika. Tačiau mums pasisekė: nei šį, nei praėjusį pavasarį atsėti laukų nereikėjo“, – džiaugėsi K. Andriulis.

Kas pelnė didžiausią pasitikėjimą?
Šiaulių rajone beveik dviejų tūkstančių hektarų ūkyje besidarbuojantis Vitoldas Norkus šiemet augino net septynias žieminių rapsų veisles. Praėjusį rudenį jomis buvo užsėjęs net 450 ha. Tačiau beveik pusė jų iššalo ir liko tik 250 ha. Sunykusius plotus teko užsėti vasariniais rapsais, kurių derlingumas paprastai būna gerokai mažesnis.

„Tada buvo labai sausa, rapsai ilgai nedygo ir spustelėjus pirmiesiems šalčiams jie žuvo. Šiemet rapsų derlingumas, atrodo, bus šiek tiek mažesnis negu pernai“, – pasakojo V. Norkus.

Labiausiai jis gyrė `MERCEDES` ir `DK SENSEI` žieminių rapsų veisles, nes jos įveikė visas gamtos išdaigas ir užaugino didžiausią derlių. `MERCEDES` – po 4,8 t/ha, o `DK SENSEI` – net po 5,2 t/ha. Šias veisles auginti jam patarė „Agrokoncerno“, su kuriuo ūkininkas bendradarbiauja jau daug metų, sėklų skyriaus vadovas A. Radzevičius ir regiono agronomas konsultantas Giedrius Mitkus.

Šiemet V. Norkus nusprendė auginti tik tas dvi jo pasitikėjimą pelniusias rapsų veisles ir jau pradėjo sėjos darbus. Dirva šiuo metu gana drėgna, todėl teko šiek tiek keisti ir sėjos technologiją.


Arnas RADZEVIČIUS - Agronomas, „Agrokoncerno“ sėklų skyriaus vadovas

Daug kas priklauso nuo sėjos laiko
Šiais metais labai daug laiko praleidau įvairiuose regionuose, skirtinguose laukuose. Aišku viena, kad augintojai kiekvienais metais susiduria su įvairiais derlingumą ribojančiais veiksniais.

Pagrindinis neigiamas šių metų derliaus faktorius – prastas žieminių rapsų dygimas rudenį. Tai buvo labai nepalankus veiksnys lėčiau augančioms žieminių rapsų veislėms. Silpnus augalus stelbė piktžolės. Vėliau pasėlius niokojo stiebiniai ir ankštariniai paslėptastraubliai, užsitęsusi sausra. Negana to, liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje daugiausia šiauriniuose regionuose praūžė škvalas. Po to lietus neleido pradėti rapsų pjūties darbų.

Derlingumas įvairiuose ūkiuose ir pavieniuose laukuose svyruoja nuo 0,5 iki 5,5 tonų. Dauguma pažangių ūkių pasiekė vidutinį 3 t/ha žieminių rapsų derlingumą. Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad turime sėkmingų augintojų, kurie perkopė ir 4 t/ha žieminių rapsų derlingumo ribą. Kitas klausimas buvo žieminių rapsų aliejingumas. Pirmosios pjūties, kuri prasidėjo liepos 11 dieną, derlius pasižymėjo gana mažu aliejingumu. Anksti pradėti pjauti laukai buvo stipriai paveikti sausros, kenkėjų, ligų ar kitų nepalankių veiksnių.

Šiais metais sėjos metu drėgmės tikrai netrūks ir sudygimo problemų bus kur kas mažiau. Sėjant anksčiau, rekomenduočiau lėtai ir vidutiniu greičiu augančias veisles, tokias kaip `ANDERSON` ar pusiau žemaūgę `DK SENSEI`. Sėjos darbus suplanavus vėliau, sėkime `MERCEDES` arba `ANDERSON` žieminių rapsų veisles.

Patikinu, kad visos UAB „Agrokoncernas“ platinamos žieminių rapsų veislės pasižymi geru žiemojimu ir labai aukštu derlingumu.
   

Autoriaus nuotraukos