Blog title

FUNGICIDAS UNIVOQ™ – INOVACIJA, KONTROLIUOJANTI TIEK SEPTORIOZĘ, TIEK DTR

Javų apsaugai nuolat skiriamas didelis dėmesys. Tinkamai kontroliuoti pagrindinius javų ligų sukėlėjus darosi vis sunkiau. Nors atrodo, kad priemonių užauginti derlių turime gausybę, tačiau taip nėra. Dažniausiai javų ligų apsaugai naudojami produktai yra iš trijų pagrindinių veikliųjų medžiagų grupių: triazolų (DMI), strobilurinų (Qol) ir karboksamidų (SDHI). Čia visas sumanumas ir baigiasi, naudojamos veikliosios medžiagos dažnu atveju būna iš tos pačios veikliųjų medžiagų grupės. Dažnas tos pačios veikliosios medžiagų grupės naudojimas skatina atsparumo išsivystymo riziką, o atsiradus atsparumui patiriami dideli derliaus nuostoliai. Kai kuriose šalyse, pvz.: Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Vokietijoje, net ir patys naujausi karboksamidų grupės fungicidai beveik nebeveikia ar veikia kur kas silpniau.

Kovo pabaigoje Lietuvos augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos patvirtino pirmojo fungicido – Univoq – savo sudėtyje turinčio veikliosios medžiagos fenpikoksamido, registraciją Lietuvoje. Fenpikoksamidas arba kitaip Inatreq™ active priklauso naujai javų apsaugai skirtų veikliųjų medžiagų grupei pikolinamidams (Qil).

2022 metais Inatreq active pasirodė kaip stipriausia veiklioji medžiaga, skirta kontroliuoti lapų septoriozę nepriklausomuose „Eurowheat“ bandymuose, atliktuose 10 vietovių 7 Europos šalyse. Per pastaruosius 8 metus Inatreq active efektyvumas buvo tikrinamas nuo 4 tūkstančių skirtingų Zymoseptoria tritici rasių. Tarp jų nerasta nė vienos, atsparios šiai veikliajai medžiagai. Tokie rezultatai patvirtina, kad tai yra išskirtinis įrankis ūkininkams valdyti atsparumo problemą, kuri jau matyti ir Lietuvoje.

Univoq sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: fenpikoksamidas ir protiokonazolas. Tarp šių dviejų veikliųjų medžiagų yra sinergija – fenpikoksamidas ne tik labai stipriai veikia ligų sukėlėjus, bet ir pastiprina protiokonazolo veikimą, todėl turime užtikrintą veikimą nuo pagrindinių javų ligų, kartu valdydami atsparumo vystymosi grėsmę išsaugome derlių.

„AgroITC“ bandymų patirtis

Naujasis fungicidas Univoq buvo tiriamas trejus metus (2020–2022) žieminių kviečių pasėlyje. Gauti tyrimų rezultatai parodė užtikrintą tendenciją – produktai, kurie buvo efektyvūs ir gebėjo geriausiai išsaugoti derlių vienais tiriamaisiais metais, demonstravo atitinkamą efektyvumą ir kitais tiriamaisiais metais.

2022 m. atlikti tyrimai atsėliuotame žieminių kviečių pasėlyje parodė išskirtinį Univoq veikimą ir nuo kviečių dryžligės.

Jau šiemet Univoq patenka į lyderių gretas pagal produkto efektyvumą ir geba puikiai konkuruoti su vidutinio ir aukštesnio lygio sprendimais, tokiais kaip: Elatus® Era, Revytrex®, Ascra Xpro® ir kt.

Atsparumo problema darosi vis opesnė ir ją būtina spręsti jau dabar, todėl nuo šiol daugumoje UAB „Agrokoncernas“ rekomenduojamų javų auginimo technologijų ūkininkai galės rasti platų naujo produkto Univoq pritaikymą.



Univoq pranašumai

•   Naudojant pilnas rekomenduojamas normas suteikia išskirtinį gydomąjį (5–6 dienos) ir apsauginį efektą (4–6 savaitės) kovojant su visomis Septoria spp. rasėmis. Univoq yra efektyvus nuo stiebalūžės, lapų septoriozės, kviečių dryžligės, miltligės, varpų ligų, rūdžių.
•   Gali būti lanksčiai naudojamas vieną kartą per sezoną pasirinktinai per pirmą (BBCH 31–32), antrą (BBCH 37–39) arba trečią fungicidinį purškimą (BBCH 61–65);
•   Univoq puikiai dera su kitais strobilurinų, karboksamidų ar kitų triazolų turinčiais produktais. Univoq naudojant kartu technologijoje su Revystar® XL Pack javus apsaugome su 5 skirtingomis veikliosiomis medžiagomis iš 4 skirtingų veikliųjų medžiagų grupių. Tokia kombinacija ne tik neleidžia vystytis ligų atsparumui, tačiau ir padeda efektyviai išsaugoti veislės derliaus potencialą;
•   Univoq normas galima pasirinkti lanksčiai, atsižvelgiant į auginamų javų veislę, priešsėlį ir oro sąlygas;
•   Univoq pailgina kitų veikliųjų medžiagų veikimo laikotarpį ir padeda spręsti atsparumo problemą;
•   Fungicido sudėtyje yra integruota patentuota i-Q4 formuliacija, leidžianti tirpalui tolygiai prilipti ir pasiskirstyti lapo paviršiuje. Išpurkštas tirpalas tobulai padengia lapo paviršių, greitai įsiskverbia į augalo vaškinį sluoksnį, todėl 30 minučių po purškimo arba kai tik tirpalas nudžiūsta nuo lapo paviršiaus (gali būti kelios ar keliolika minučių), lietui lyjant galime būti ramūs, veiklioji medžiaga yra įsiskverbusi.