„Agrokoncerno“ įmonių grupė pradeda įgyvendinti unikalų projektą. Jos dukterinė įmonė „Agrokoncernas GDP“ pasirašė sutartį su statybų bendrove „Panevėžio statybos trestas“ (PST), kuri bus atsakinga už vienos moderniausių Europoje giluminio grūdų perdirbimo gamyklos techninį projektą ir jo įgyvendinimą.
Daugiau nei 300 milijonų vertės „Agrokoncernas GDP“ giluminio grūdų perdirbimo gamykla bus statoma Kuršėnuose, buvusio Pavenčių cukraus fabriko teritorijoje. Per metus joje planuojama perdirbti apie 500 tūkst. tonų grūdų. Iš jų bus gaminami du pagrindiniai produktai – krakmolas ir glitimas, taip pat šalutiniai gamybos produktai – bioetanolis, biodujos ir biotrąšos.
Pasak įmonės „Agrokoncernas GDP“ direktoriaus pavaduotojo Imanto Motiejūno, parašais taip pat buvo patvirtintos ir bendradarbiavimo sutartys su trimis pagrindinėmis technologijų tiekėjomis, kurios bus atsakingos už pagrindinio proceso, grūdų perdirbimo techninių sprendimų įgyvendinimą.
Viena garsiausių gamyklų įrangos gamintojų šveicarų įmonė „Bühler“ tieks grūdų priėmimo ir malimo įrangą. Už šlapio proceso – krakmolo ir glitimo atskyrimo įrangą bus atsakinga vokiečių įmonė „Flottweg“. Tarptautinė kompanija „SiccaDania“ gamykloje įrenginės krakmolo ir glitimo džiovyklas.
I. Motiejūno teigimu, pasirašius šias sutartis prasideda reikšmingas etapas – techninio projekto rengimas, kurį užbaigus ir patvirtinus bus pradėti gamyklos statybų darbai.
„Įvyko pirmasis gyvas susitikimas su techninio projekto rengėjais PST ir įrangos tiekėjais. Jo tikslas buvo aptarti gamyklos projektavimo klausimus, pasiskirstyti atsakomybes ir numatyti komunikacijos tvarką. Tokio techninio proceso gamykla bus pirmoji Europoje, todėl visi suprantame, kad laukia daug iššūkių ir klausimų, kuriems turėsime bendrai ieškoti sprendimų“, – sako jis.
Po bendro susitikimo PST generalinis direktorius Tomas Stukas patvirtino, kad įmonės komanda yra išsamiai susipažinusi su užsakovo poreikiais ir pasiruošusi pradėti gamyklos techninio projektavimo darbus.
„Ne kasdien tenka galimybė prisidėti prie tokių unikalių projektų kaip šis. Jis ne tik teigiamai paveiks vietos ekonomiką, padės Lietuvai siekti jos tvarumo tikslų, bet ir mums kaip bendrovei bus įdomus iššūkis. Dėkojame užsakovui už parodytą pasitikėjimą ir dėsime visas pastangas, kad bendradarbiavimo rezultatas būtų sėkmingas“, – teigia T. Stukas.
Šiuo metu taip pat vyksta sutarčių ir kontraktų derinimas su gamyklos bioprocesų technologijų tiekėjais. Be krakmolo ir glitimo, gamykla gamins bioetanolį, biodujas ir biotrąšas. Planuojama, kad sutartys su šiems procesams reikalingos įrangos tiekėjais bus pasirašytos artimiausiu metu.
Į gamyklos techninio projektavimo procesą yra įtrauktas ir išsamus Poveikio aplinkai vertinimas (PAV), kurio tikslas yra maksimaliai užtikrinti gamyklos procesų saugumą ir draugiškumą aplinkai bei žmonėms.
Pagal savo mastą ir kuriamą pridėtinę vertę šis projektas yra nacionalinės reikšmės. Preliminariais skaičiavimais gamykla kasmet galėtų generuoti apie 300 milijonų eurų apyvartos, o darbuotojų užmokesčio fondas kasmet sudarytų apie 10 milijonų eurų.