Blog title

KAIP SKAIČIUOSIME FUNGICIDŲ VERTĘ ŠIEMET?

Agroverslo žurnalas „Mano ūkis“, 2022 / balandis, ISSN 1392-3595

Per tam tikrą laiką naudojamų fungicidų veiksmingumas nuo grybinių ligų ima mažėti. Esant šiai situacijai negalime užtikrinti norimo rezultato, todėl esame priversti ieškoti veiksmingesnių ir tvaresnių fungicidų. Prieš kelerius metus UAB „Agrokoncernas“ sustabdė kai kurių fungicidų, kurių vienas buvo Siltra Xpro®, prekybą. Nors produktas puikus, jis buvo pernelyg brangus. Jautėme, jog rinkai keičiantis nebegalime jo rekomenduoti žemdirbiams.

Jo vietą puikiai užpildė Priaxor Power Pack, kurio sudedamųjų dalių kompleksas (fluksapiroksadas, piraklostrobinas, protiokonazolas) yra pranašesnis javų lapų apsaugai. Priaxor Power Pack puikiai tiko mūsų produktų paletėje ne tik dėl kviečių septoriozės, bet ir dėl geros kviečių dryžligės kontrolės. Be to, šis fungicidas yra kur kas konkurencingesnis kainos atžvilgiu, palyginti su kitais fungicidais. Bėgant laikui keičiasi produktai, jų kainos ir mūsų požiūris.

Bandymų patirtis

Per 2020 ir 2021 metų sezoną Inovacijų ir tyrimų centre („AgroITC“) atlikome keletą bandymų purkšdami fungicidus žieminiuose kviečiuose. Vertindami pirmojo (BBCH 32) purškimo ypatumus naudojome keletą protiokonazolu ir mefentriflukonazolu (Revysol®) paremtų sprendimų.

2020 metais atliktuose bandymuose pastebėjome, jog Balaya Flex Pack mišinys prilygsta Priaxor Power Pack sprendimui, o rinkoje esantys pasirinkimai dažnai atsilieka nuo UAB „Agrokoncernas“ teikiamų rekomendacijų. Taip pat testavome ir Curbatur® (protiokonazolas 250 g l–¹), Dupont® Talius™ (prokvinazidas 200 g l–¹), Bolid 250 SE (azoksistrobinas 250 g l–¹) mišinį, ruošdamiesi epoksikonazolo pasitraukimui iš rinkos. Gana solidus sprendimas solidžiai ir kainavo – 34 eurus hektarui, mūsų akimis pasirodė ne toks konkurencingas per pirmą BBCH 32 purškimą. Iš visų rezultatų išsiskyrė Revysol® turintys produktai: Revystar XL Pack ir Balaya Flex Pack. Nors Balaya Flex Pack ir neaplenkė daugumos fungicidinių sprendimų, šiame bandyme tai buvo pigiausias purškimas.

2021 metų bandymuose rezultatai buvo labai panašūs. Mažesnės Protendo 300 EC ir Bolid 250 SE normos nekonkuravo su panašia kainodara pasižyminčiu Balaya Flex Pack sprendimu. Revystar XL Pack pasirodė geriausiai ir užtikrino didžiausią finansinę grąžą. Input® Triple dar kartą įrodė, kad neatitinka nei reklamos sukurtų, nei pinigų išleistų lūkesčių. Daugiau informacijos apie šiuos bandymus galima rasti naujame „AgroITC“ leidinyje „Patirtys. Priemonės. Tikslai. 2022. Pavasaris“. Tiek vienais, tiek kitais tyrimų metais lapų septoriozę kur kas geriau kontroliavo mefentriflukonazolas (Revysol®) ir produktai Balaya Flex Pack (Balaya® + Flexity®), Revystar XL Pack (Revystar® XL + Priaxor®) demonstravo aiškų pranašumą prieš pirmtakus. Iš rinkos dingęs epoksikonazolas (Duett® Ultra, Rubric) mišiniuose vietą užleido Patel 300 EC, Protendo 300 EC, Pecari 300 EC, Poleposition® 300 EC mišiniams. Dažniausiai mišinių gamybai kaip partneris pasitelkiamas azoksistrobinas dėl jau išbandytos praktikos su epoksikonazolu. Tiesa, visi galvoja, kad ir šiandien protiokonazolo ir azoksistrobino mišiniai yra pigiausi rinkoje, bet ar tikrai?

Protiokonazolo ir azoksistrobino mišinys funkciją atlieka, tačiau, norėdami gauti patenkinamus rezultatus, turime panaudoti ne mažesnes nei 0,5 + 0,5 l ha–¹ normas, o tokios normos jau kainuoja daugiau nei 30 eurų hektarui. Pernai netrūko rekomenduojančių naudoti mažesnes, 0,4 + 0,4 l ha–¹ normas, tačiau dauguma žemdirbių nusivylė tokiomis rekomendacijomis, o tuo tarpu tiek Revystar XL Pack, tiek Balaya Flex Pack naudotojai pastebėjo aiškią produktų teikiamą naudą.

Protiokonazolo mišiniai su strobilurinais ar kitomis specifinėmis veikliosiomis medžiagomis, veikiančiomis miltligę, nebekonkuruoja šiame purškime su produktais, kurių sudėtyje yra naujos kartos triazolų ar karboksamidų.

Balaya Flex Pack turi dar keletą pranašumų

1. Balaya Flex Pack pakuotėje esantis Flexity® gali būti išpurkštas ir anksčiau. Flexity®, panaudotas BBCH 30–31 javų augimo tarpsniu, gerai kontroliuoja ne tik miltligę, kurios ypač žalingas ankstyvas plitimas, bet ir stiebalūžę, kuri yra išplitusi kai kurių augintojų laukuose. Be to, naudojant fungicidą nuo stiebalūžės tokiu ankstyvu javų augimo tarpsniu, pakanka ir mažesnių preparato normų.

2. Flexity® išpurškus anksti, Balaya® galima panaudoti BBCH 32 ir suteikti tinkamą apsaugą nuo ligų. Dėl šios priežasties Balaya Flex Pack sprendimas visuomet bus pranašesnis už protiokonazolo pagrindu veikiančius fungicidus. Protiokonazolą naudojant anksti neužtikrinama pakankama lapų apsauga, o naudojant vėlai nepakanka efektyvumo nuo pašaknio ligų.

3. Auginant miltligei nejautrią veislę ir nesibaiminant dėl intensyvaus stiebalūžės plitimo, galima Balaya® ir Flexity® išpurkšti kartu BBCH 32 tarpsniu.

4. Su Balaya® ir Flexity® normomis galima dirbti lanksčiai. Siekiant ilgesnės ir kokybiškesnės apsaugos, galima didinti tiek Flexity®, tiek Balaya® normas ir efektyviai konkuruoti su stipriausiais sprendimais rinkoje.

5. Balaya Flex Pack mišinio efektyvumas lenkia panašios ir aukštesnės kainos sprendimus. Dvejus metus iš eilės jam neprilygo Input® Triple, Patel 300 EC, Pecari 300 EC, Protendo 300 EC mišiniai su azoksistrobinu.

Kokia protiokonazolo ateitis? Graži ir šviesi. Jis bus efektyviai naudojamas mišiniuose su naujos kartos veikliosiomis medžiagomis, kurių registracijos laukiame. Taip pat protiokonazolas bus ir toliau naudojamas javuose varpų ligoms kontroliuoti.

Šiemet vėl rekomenduojame daugybę įvairių žemės ūkio augalų auginimo technologijų, kurias galite rasti UAB „Agrokoncernas“ platinamuose leidiniuose.

UAB „Agrokoncernas“
Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas
Arnas Radzevičius